V italské Ligurii extrémně pršelo. Za den spadlo rekordních 926 milimetrů srážek

Itálie zaznamenala nový národní rekord v úhrnném počtu srážek za šest hodin a zároveň nový evropský rekord v počtu srážek za dvanáct hodin. V Italské Ligurii bylo v pondělí naměřeno 926 milimetrů srážek za 24 hodin. Deště způsobily velké záplavy a spousta místních obyvatel byla evakuována nebo zachráněna.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silný déšť (ilustrační foto) | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Bidgee

„Dnes v noci zasáhly silné bouřky zejména Savonu a okolí,“ uvedl prezident Ligurie Giovanni Toti. V Rossiglione napršelo za 24 hodin 926 milimetrů srážek, z toho 808 milimetrů spadlo za 15 hodin. V oblasti Ligurie naměřilo více stanic mezi 400-500 milimetry spadlých srážek.

Itálie tak dosáhla národního rekordu v počtu spadlých srážek za šest hodin a zároveň překonala evropský rekord v počtu srážek za dvanáct hodin.

Deště způsobily v oblasti záplavy. Několik toků v oblasti se rozvodnilo a vylilo z břehů a velké množství lidí muselo být evakuováno nebo jinak zachráněno. Deště si naštěstí nevyžádaly žádná větší zranění nebo oběti, jak uvádí server Floodlist.

Silné srážky způsobila bouře, která se nad postiženou oblastí držela celý den. Bouře vznikla a nabrala na síle nad Středozemním mořem, které je v současnosti podle dostupných dat o dva až tři stupně Celsia teplejší, než obvykle.

Nebyl to jediný případ silných dešťů během tohoto týdne na světě. O víkendu uděřil na Omán cyklón Shaheen, který zdevastoval jeho pobřeží a vyžádal si nejméně devět životů. Je to vůbec poprvé, co Omán zasáhla tropická bouře, která vznikla nad Indickým oceánem, jehož vodní plocha se také otepluje.

Šimon Vítek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme