Itálie vyšle k libyjským břehům vojenské lodě a zavádí kodex pro zachraňování uprchlíků

Itálie zavedla nový Kodex chování pro humanitární organizace, které na moři zachraňují uprchlíky. Některé z nich ho ale odmítli podepsat. Řím také plánuje vyslat vojenská plavidla k libyjským břehům. Řím tak chce bránit pašerákům při převozu běženců přes Středozemní moře do Evropy.

Palermo (Aktualizováno: 19:05 1. 8. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Itálie chce kvůli pokračujícímu přílivu migrantů vyslat vojenské lodě k libyjským břehům.

Itálie chce kvůli pokračujícímu přílivu migrantů vyslat vojenské lodě k libyjským břehům. | Foto: Stefano Rellandini | Zdroj: Reuters

Libyjské mise se má zúčastnit pět až šest vojenských lodí, které mají pomáhat i s výcvikem libyjských pobřežních sil. Italští vojáci mají zároveň mít při operaci na libyjském území i v tamních námořních vodách imunitu.

Italská vláda chce také mít kontrolu nad činností nevládních organizací, které letos zachránily a následně do Itálie převezly přes třicet tisíc běženců. Hlavní prokurátor v Catánii Carmelo Zuccaro totiž podezírá některé humanitární organizace ze spojení s pašeráky lidí, konkrétní jména ale neuvedl.

Podle Zuccara se tato plavidla dostávají do libyjských pobřežních vod, i proto Řím zavedl tak zvaný Kodex chování při zachraňování uprchlíků, obsahující třináct bodů.

Jedním z nich je i zákaz vplutí do libyjských vod. Nejméně dvě včetně Lékařů bez hranic ho ale odmítly podepsat.

„Italové by rádi věděli, jakým způsobem jsou organizace (pomáhající uprchlíkům - pozn. red.) financovány,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu Josef Kašpar.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme