Itálie vyšle k libyjským břehům vojenské lodě a zavádí kodex pro zachraňování uprchlíků

Itálie zavedla nový Kodex chování pro humanitární organizace, které na moři zachraňují uprchlíky. Některé z nich ho ale odmítli podepsat. Řím také plánuje vyslat vojenská plavidla k libyjským břehům. Řím tak chce bránit pašerákům při převozu běženců přes Středozemní moře do Evropy.

Palermo (Aktualizováno: 19:05 1. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Itálie chce kvůli pokračujícímu přílivu migrantů vyslat vojenské lodě k libyjským břehům. | Foto: Stefano Rellandini | Zdroj: Reuters

Libyjské mise se má zúčastnit pět až šest vojenských lodí, které mají pomáhat i s výcvikem libyjských pobřežních sil. Italští vojáci mají zároveň mít při operaci na libyjském území i v tamních námořních vodách imunitu.

Italská vláda chce také mít kontrolu nad činností nevládních organizací, které letos zachránily a následně do Itálie převezly přes třicet tisíc běženců. Hlavní prokurátor v Catánii Carmelo Zuccaro totiž podezírá některé humanitární organizace ze spojení s pašeráky lidí, konkrétní jména ale neuvedl.

Podle Zuccara se tato plavidla dostávají do libyjských pobřežních vod, i proto Řím zavedl tak zvaný Kodex chování při zachraňování uprchlíků, obsahující třináct bodů.

Jedním z nich je i zákaz vplutí do libyjských vod. Nejméně dvě včetně Lékařů bez hranic ho ale odmítly podepsat.

„Italové by rádi věděli, jakým způsobem jsou organizace (pomáhající uprchlíkům - pozn. red.) financovány,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu Josef Kašpar.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme