Itálie odmítla pustit loď s migranty ke svým břehům. Jejich zachránci nepřistoupili na vládní kodex

Itálie ani Malta v pátek neotevřely své přístavy pro loď španělské občanské organizace převážející migranty. Záchranáři z iniciativy Proactiva Open Arms totiž nepřistoupili na kodex, kterým italská vláda vymezila podmínky činnosti humanitárních organizací pomáhající migrantům ve Středozemním moři.

Tento článek je více než rok starý.

Řím/Valletta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá nezisková organizace Jugend Rettet zachraňuje migranti ze Středozemního moře u libyjského pobřeží.

Německá nezisková organizace Jugend Rettet zachraňuje migranti ze Středozemního moře u libyjského pobřeží. | Foto: Stefano Rellandini | Zdroj: Reuters

Španělská loď čeká v mezinárodních vodách na povolení přistát, informovala agentura APA. Co s plavidlem bude, není podle italských médií jasné.

Členové Proactiva Open Arms (POA) tvrdí, že je italská pobřežní stráž vyzvala k záchraně tří migrantů u Libye. Měli je prý dopravit na Maltu, ta ale své přístavy neotevřela a Španěly poslala k italskému ostrovu Lampedusa. Itálie však také přistání nepovolila, protože organizace nepřijala kodex vlády v Římě.

Chtějí exportovat migrační krizi do Libye, tvrdí generál. Italské lodě bude zahánět zpátky

Číst článek

Kodex požadovaný italským ministerstvem vnitra pro činnost nevládních humanitárních organizací při zachraňování migrantů ve Středozemním moři podepsali na konci července zástupci jen některých organizací.

Kromě POA se k němu nepřipojili ani Lékaři bez hranic. Tato mezinárodní organizace ověnčená Nobelovou cenou za mír uvedla, že kodex nepřijme s ohledem na humanitární zásady "nezávislosti a neutrality".

Kodex chování, který má 13 bodů, obsahuje řadu požadavků. Patří mezi ně například zákaz vplutí záchranářských lodí do libyjských vod či povinnost pro tyto lodě přijímat na palubu členy speciálních bezpečnostních složek pro boj proti obchodu s lidmi.

Italský ministr vnitra Marco Minniti varoval organizace, které nepodepíšou, že jejich lodě nebudou vpuštěny do italských přístavů.

Itálie letos podle posledních údajů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) přijala již přes 93 500 běženců a dlouhodobě si stěžuje na nedostatečnou pomoc ostatních zemí EU. Chce, aby lodě s uprchlíky byly přijímány i v přístavech jiných evropských zemí. Na Apeninský poloostrov letos dorazilo téměř 84 procent ze všech migrantů směřujících do Evropy, přes 2360 již letos cestu napříč Středozemním mořem nepřežilo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme