Začátkem června se otevřou hranice v Itálii. Lidé je budou moci překročit bez hrozby karantény

Itálie po téměř třech měsících restrikcí přijatých kvůli šíření koronaviru zruší 3. června všechna dosud platná omezení pohybu, otevře své hranice a dovolí přeshraniční cesty. Příslušný vládní dekret v noci na sobotu podepsal premiér Giuseppe Conte. Od začátku června budou moci do Itálie volně cestovat i lidé ze zemí schengenského prostoru včetně českých občanů a už pro ně nebude povinná dvoutýdenní karanténa, uvedl list La Stampa.

Tento článek je více než rok starý.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Další ze zavřených měst, u jehož hranic hlídají policisté, je Castiglione D'Adda.

Regionální i státní hranice budou moci Italové překročit od 3. června | Foto: Guglielmo Mangiapane | Zdroj: Reuters

Avizované otevření hranic bude obrovským milníkem pro jihoevropskou zemi, kde se v polovině března se začátkem karantény takřka zastavil veškerý život. Umožní totiž nastartovat turistickou sezonu a Italům i zahraničním turistům cestovat k moři. Kromě občanů ze zemí schengenského prostoru bez hraničních kontrol se Itálie otevře také pro Švýcary a občany Monaka.

Itálie na začátku června zruší všechna dosud platná omezení pohybu a otevře hranice

Číst článek

Italské hranice lze nyní překročit jen ve výjimečných případech. Vláda například umožňuje návrat domů občanům, kteří kvůli cestovním omezením způsobeným pandemií nemoci covid-19 uvízli v zahraničí, nebo cizincům, kteří mají v zemi trvalý pobyt. Pro všechny platí po příjezdu povinná dvoutýdenní karanténa.

Po 3. červnu budou muset do karantény po překročení hranic jen ti, kteří byli v kontaktu s nakaženou osobou nebo mají pozitivní test na koronavirus.

Pro Italy celostátní karanténa skončila po 55 dnech začátkem května, a tak nyní mohou volně opouštět své domy a byty a pohybovat se za dodržení bezpečných odstupů venku. Stále ale platí poměrně přísné omezení cest a lidé nesmějí opustit svůj domovský region.

V rámci regionu nyní mohou cestovat jen kvůli návštěvě příbuzných - toto omezení skončí v pondělí. Hranice regionů ale Italové budou moci překročit poprvé rovněž až 3. června.

Otevření restaurací i kadeřnictví

V pondělí 18. května čeká Itálii začátek další fáze uvolňování restrikcí, kdy se mohou otevřít malé obchody, restaurace, bary či služby jako jsou kadeřnictví a kosmetická studia. Kromě toho začnou fungovat i muzea a knihovny, v kostelech se mohou začít sloužit mše a přestane platit zákaz vstupu na pláže.

Návrat Itálie do normálu doprovázejí chaos i obavy. Jasné obrysy zatím nemá ani oživení turismu

Číst článek

Tělocvičny, bazény a sportovní centra se otevřou 25. května za předem stanovených bezpečnostních podmínek, oznámil dnes premiér Conte. Divadla a kina v zemi budou znovu zpřístupněna divákům od 15. června. Více jistoty je ale podle Conteho ještě zapotřebí pro obnovení fotbalové ligy série A.

Itálie je podle Conteho připravena čelit nové fázi potírání epidemie nového koronaviru s důvěrou a odpovědností. V případě, že to bude nezbytné, mohou být zavedeny specifické lokální restrikce, upozornil premiér. Region Lombardie, který je ohniskem epidemie v Itálii, může podle Conteho autonomně a odpovědně zvážit, jestli se znovu otevře.

Itálie patří k zemím, které koronavirová epidemie zasáhla nejsilněji. Celkově se od konce února virem SARs-CoV-2 nakazilo přes 224 tisíc lidí, 31 763 z nich zemřelo.

Turismus

Cestovní ruch je jedním z nejdůležitějších odvětví italské ekonomiky, kterou kvůli koronaviru čeká velký propad. Na hrubém domácím produktu se podílí asi 13 procenty. Italský turistický svaz Confcommercio Confturismo odhaduje, že turistický sektor letos přijde asi o 70 až 80 procent tržeb. Ztráty mohou dosáhnout až 120 miliard eur (3,3 bilionu korun).

Kvůli záchraně letní turistické sezony nejspíš otevře své hranice velká část evropských zemí, které je z preventivních důvodů uzavřely po vypuknutí epidemie. Hranice tento týden otevřelo Slovinsko a turisty zřejmě od července přivítá Řecko. Hraniční režim uvolňuje i Rakousko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme