Kdo povládne Itálii? Po moci sahají euroskeptici a protiimigrační hnutí, nikdo nemá většinu

V Itálii chtějí po volbách vládnout protiimigrační a euroskeptická uskupení. Vládu chce vytvořit jak Liga severu, která patří do pravicové koalice, tak i Hnutí pěti hvězd. To se po hlasování stalo nejsilnějším samostatným uskupením v zemi. Žádný z bloků ale nezískal parlamentní většinu.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivista s maskou Silvia Berlusconiho pózuje před římským Koloseem (5. března 2018). | Foto: Max Rossi | Zdroj: Reuters

Sedmadvacetiletá Giorgia volila Hnutí pěti hvězd. S výsledky hlasování je spokojená. Jen nechce, aby hnutí vytvořilo koalici se Salviniho Ligou severu. Z takového spojení by podle ní nebylo nic dobrého.

Přehrát

00:00 / 00:00

V povolební Itálii natáčel zpravodaj Radiožurnálu Martin Balucha.

Pětačtyřicetiletý Gianluigi zase volil Berlusconiho stranu Vzhůru, Itálie. Nebyla to pro něj sice jasná volba, ale prý chtěl stabilní vládu. Itálie se podle něj v současné době potýká s velkými hlavně ekonomickými problémy.

Kdo dostane jako první možnost sestavit vládu, rozhodne prezident Sergio Mattarella. Šéf hnutí pěti hvězd Luigi di Maio už zdůraznil, že je připravený jednat se všemi stranami. A to i přes to, že před volbami hnutí tvrdilo opak.

Kvůli špatným volebním výsledkům Demokratické strany už odstoupil její šéf Matteo Renzi.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme