Itálie podle tisku stáhne své vojáky z Iráku do října

Nová italská vláda premiéra Romana Prodiho stáhne všechny své vojáky z mezinárodních sil v Iráku zřejmě do letošního října. Už za pár týdnů se má domů vrátit asi tisícovka mužů. Podle deníku La Repubblica se na tomto časovém rozvrhu stažení dohodli ministři zahraničí Massimo D'Alema a obrany Arturo Parisi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romano Prodi | Zdroj: ČTK

Premiér Prodi se prozatím k plánovanému odchodu italských vojáků z Iráků nechce vyjadřovat a oficiální oznámení konkrétního plánu stažení odložil na červen.

V platnosti tedy zůstává plán stanovený předchozí vládou Silvia Berlusconiho, což znamená, že by se měl v červnu stav italského kontingentu, dislokovaného v jihoirácké Násíríji, snížit ze 2700 na 1600 vojáků.

"Nebude to žádný útěk," zdůraznil ministr zahraničí Massimo D´Alema. "Chceme nahradit vojenskou misi misí civilní," dodal. Vláda studuje možnost civilní mise s účastí dalších zemí koalice, zejména ve spolupráci se Spojenými státy a pod ochranou omezeného vojenského kontingentu 600 až 800 vojáků.

Vědunka Lunardi, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme