Itálie pohřbila agenta, který osvobodil řadu rukojmí

Itálie se rozloučila s agentem tajné služby Nicolou Caliparim. Muž, který dojednal s iráckými únosci propuštění italské novinářky, byl americkými jednotkami zastřelen při jejím převozu na bagdádské letiště. Státního pohřbu v římské bazilice se vedle rodiny prezidenta Ciampiho, premiéra Berlusconiho a příslušníků bezpečnostních složek zúčastnily tisíce smutečních hostů. Převoz rakve ve státní trikolóře z památníku Victora Emanuela, kde byla včera vystavena, doprovázely pak tisíce Římanů, pro které se dvaapadesátiletý Calipari stal národním hrdinou. "Adio, Nicola, jsi pýchou všech Italů," bylo napsáno na jednom z mnoha transparentů. Nicola Calipari řídil italskou zpravodajskou misi v Iráku a už v minulosti vyjednal propuštění dvou italských rukojmí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Itálie se loučí s Caliparim | Zdroj: ČTK

Calipari zahynul v Iráku při osvobozování italské novinářky Guliany Sgrenové. Zastřelili ho američtí vojáci při incidentu nedaleko bagdádského letiště, když ji kryl vlastním tělem.

Sama Giuliana Sgrenová dnes v deníku Il Manifesto vylíčila své osvobození. Únosci ji prý doprovodili až do jedné zóny v Bagdádu, kde ji varovali, aby na sebe neupozorňovala, dokud je s nimi, protože by mohli zasáhnout Američané. Novinářka zároveň nevylučuje, že ona sama byla terčem americké palby, když jela i s konvojem na bagdádské letiště. Měla prý informace, které Američané nechtěli, aby se dostaly na veřejnost.

Italové požadují vysvětlují incidentu.

Vědunka Lunardi, Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme