Itálie posílila hlídky u svých břehů, kvůli lodím s africkými migranty

Itálie zpřísňuje kvůli uprchlíkům svůj dohled nad Středomořím. Novými pravidly tak chtějí úřady předejít tragédiím. Za poslední týdny totiž u italských břehů zemřely po ztroskotání několika lodí stovky afrických utečenců. Naposledy zasahovali záchranáři o víkendu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté a vojáci pomáhají africkým migrantům vystoupit z lodi

Policisté a vojáci pomáhají africkým migrantům vystoupit z lodi | Zdroj: Reuters

V pátek se v sicilském průlivu u ostrova Lampedusa převrátila další loď s 250 běženci, padesát lidí zemřelo. Už předtím se u Lampedusy odehrála jedna z největších katastrof tohoto druhu, když ztroskotala loď s africkými uprchlíky. Při neštěstí zahynulo více než 350 lidí.

„V lidské historii se vždy objevovala migrace obyvatel. My teď nutně musíme najít způsob, jak takovému neštěstí předejít. Tyto nehody jsou přece nepředstavitelné a rozhodně je nesmíme akceptovat,“ prohlásil starosta sicilského města Agreganto.

Přehrát

00:00 / 00:00

Itálie zpřísňuje kvůli uprchlíkům svůj dohled na Středomořím. Téma pro spolupracovníka ČRo v Itálii Josefa Kašpara.

Právě tam dorazily v předešlých hodinách rakve s ostatky afrických utečenců. Za poslední týdny jich zemřely u italských břehů stovky. Tamní úřady proto posílily v oblasti jižního Středomoří vojenské hlídky. Spolupracovník ČRo v Itálii Josef Kašpar doplňuje, že v pohotovosti bude více hlídkových plavidel a monitorujících letadel.

„Do oblasti jsou povolány některé větší jednotky italského vojenského námořnictva. Ty mají kontrolovat oblast Středozemního moře, která se nachází mezi severoafrickými zeměmi a Sicílii a ostrovy Lampedusa a dalšími. Hovoří se o tom, že by měla být používána i bezpilotní letadla. Jedná se pouze o první krok, aby nedocházelo k neustálým tragédiím,“ popisuje Kašpar.

Otázkou ale podle pozorovatelů zatím je, kdo bude tyto kroky financovat. Itálie se společně s Maltou spoléhají na pomoc Evropské unie. Ta by měla problémy s migranty řešit na nadcházejícím summitu koncem října.

„Itálie od summitu očekává, že se EU obrátí na země, odkud uprchlíci přicházejí, například na Eritreu či Habeš, a dosáhnou dohody o tom, aby z těchto zemí do severní Afriky neproudily velké počty lidí, které se pak chtějí dostat do Evropy. Italská vláda je přesvědčená, že pouze společná akce EU může africké země přimět k tomu, aby přijaly politiku, která by podobný jev aspoň přibrzdila,“ doplňuje Kašpar.

Pavlína Nečásková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme