Itálie poslala zpět do Dillí dvojici svých vojáků obviněných v Indii z vraždy

Itálie podlehla tlaku indické vlády a posílá zpátky do Dillí dvojici svých vojáků obviněných z vraždy. Původně tomu chtěl Řím zabránit. Nedávno ale svůj postoj přehodnotil a italští vojáci už odletěli do Dillí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Železný sloup v Dillí | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Dva italští důstojníci zabili dva indické rybáře. Říkají, že je považovali za piráty. Stalo se tak u jihoindického státu Kerala. Italové tvrdí, že to bylo v mezinárodních vodách.

V Indii byli oba námořníci obviněni, ale byli pod slibem návratu propuštěni do Itálie, aby se mohli účastnit voleb. K návratu se ale neměli, což vyvolalo ostrou diplomatickou roztržku mezi Indií a Itálií.

Přehrát

00:00 / 00:00

O diplomatické roztržce mezi Itálií a Indií mluvil na Radiožurnálu zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák

„V rámci diplomatického konfliktu Indové dokonce zakázali italskému velvyslanci, aby opustil zemi. A mluvilo se dokonce o tom, že by mohl být držen v čemsi, co by se mohlo podobat domácímu vězení,“ vysvětluje zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák.

Italská vláda nakonec upřednostnila zachování dobrých vztahů s Indií, kde funguje na 400 italských podniků. Indie poskytla Itálii záruku, že příslušníci italské námořní pěchoty nebudou čelit trestu smrti.

„Podle mého soudu mohou oba důstojníci čekat propuštění. Incident se zřejmě opravdu odehrál v mezinárodních vodách, to není věc čistě jen pro indický soud. Tím, že Indie dosáhla diplomatického vítězství, protože se dva italští důstojníci do Indie vrátili, tak může být Indie velkorysá. Spekuluje se o tom, že by nakonec tito dva muži mohli být osvobozeni, protože soud by mohl shledat, že je nedostatek důkazů, které by mohly stačit k tomu, aby byli osvobozeni. Myslím si, že to je řešení, které by oběma stranám zachovalo tvář,“ dodává Slezák.

Vědunka Lunardi, Milan Slezák, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme