Itálie má nového premiéra. Stal se jím profesor práv bez politických zkušeností Giuseppe Conte

Italský prezident Sergio Mattarella ve středu jmenoval novým premiérem profesora práv Giuseppa Conteho, kompromisního kandidáta protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) a euroskeptické a protiimigrační Ligy. Informoval o tom list La Repubblica. Conte nyní sestaví seznam ministrů, které musí před tím, než nová vláda složí přísahu, schválit hlava státu. Itálie hledala cestu z povolebního patu téměř tři měsíce.

Řím (Aktualizováno: 20:03 23. 5. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský prezident Sergio Mattarella (vlevo) a nový premiér Giuseppe Conte

Italský prezident Sergio Mattarella (vlevo) a nový premiér Giuseppe Conte | Foto: Italian Presidential Press Office | Zdroj: Reuters

M5S a Liga téměř neznámého Conteho jako kandidáta představily prezidentovi v pondělí. Mattarella si vyžádal čas a v úterý jednal s předsedy obou komor parlamentu. Nového premiéra prosadilo M5S, se kterým Conte dříve spolupracoval.

Italské antisystémové strany si plácly. Chystaná vláda chce prosadit konec sankcí proti Rusku

Číst článek

Conte nemá žádnou volenou funkci a podle agentury Reuters nemá politickou ani manažerskou zkušenost. Podle kritiků hrozí, že bude slabým lídrem s minimálním vlivem.

Média v předchozích dnech začala zpochybňovat některé údaje z Conteho životopisu. Třiapadesátiletý právník bez politické zkušenosti v něm uvedl, že si „právní vzdělání zdokonalil“ na Yaleově a Newyorské univerzitě ve Spojených státech, pařížské Sorbonně a na Cambridgeské univerzitě ve Velké Británii.

Newyorská univerzita, Sorbonna ani Cambridgeská univerzita o tom dosud nenalezly žádné záznamy.

Po zveřejnění koaličního programu Ligy a M5S vyvolal silné znepokojení evropských partnerů a institucí předpokládaný odklon od úsporných opatření Evropské unie.

Italské antisystémové strany se shodly na programu a premiérovi. Podrobnosti představí v pondělí

Číst článek

Příčí se jim podle agentury Reuters klíčové body programů obou stran: Liga chce zavést přímou daň, M5S si přeje prosadit základní nepodmíněný příjem. Podle odhadů by italská státní pokladna po zavedení těchto dvou změn a zrušení penzijní reformy přišla o 112 miliard eur (2,86 bilionu korun).

Conte ve středu po setkání s prezidentem uvedl, že si vědom toho, že Itálie musí dostát evropským a mezinárodním závazkům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme