Premiér Conte pozval Babiše do Říma. ‚O migrační politice přesvědčím já jeho,‘ říká šéf české vlády

Italský premiér Giuseppe Conte chce s českým předsedou vlády mluvit o migraci. Andreje Babiše (ANO) proto zve do Říma. Informovala o tom agentura ANSA. Český premiér navrhl termín setkání 30. července, jelikož ale italský premiér nemá podle něho čas, bude se hledat jiný termín. Conte o víkendu požádal unijní země o pomoc s přijetím několika stovek migrantů. Babiš to ale odmítl.

Řím/Praha (Aktualizováno: 19:25 18. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Giuseppe Conte podle agentury ANSA napsal Babišovi otevřený dopis. V něm mimo jiné zdůrazňuje, že nikdo nemůže zvládnout migraci sám a že uprchlíci, kteří vstoupí do jakékoliv evropské země, vstupují zároveň do Evropy.

V centrech pro migranty je 620 volných míst. Politici nikoho přijmout nechtějí, mluví o ‚cestě do pekel‘

Číst článek

Andrej Babiš ve středu v Senátu řekl, že chce Conteho přesvědčit, aby přistoupil na české stanovisko k migraci.

„Hledáme nějaký nový termín, asi po dovolené. Ale určitě budeme reagovat písemně a budeme se snažit vysvětlit naši pozici, která je dlouhodobě stejná,“ řekl Babiš. „Budeme se snažit přesvědčit ostatní členské země a hlavně ty na jihu, že cesta přijímání ilegálních migrantů a rozdělování lodí do jednotlivých členských států skutečně není způsob, jak řešit ilegální migraci,“ uvedl.

Babiš neočekává, že by po schůzce s Contem mohl změnit názor na migraci. „On mě nepřesvědčí, ale já se budu snažit přesvědčit jeho,“ řekl novinářům.

Řešením má být konec války v Sýrii

Za nejlepší způsob řešení problému s migrací označil český premiér ukončení násilí v Sýrii a rekonstrukci blízkovýchodní země, z níž kvůli válce utekly miliony lidí. „Většina lidí chce žít doma, tam kde se narodili. A jestli tam budou žít v normálních podmínkách, tak proč by šli někam jinam,“ řekl.

Italský předseda vlády už o víkendu žádal unijní země o pomoc se 450 migranty zachráněnými v sobotu ve Středozemním moři z rybářské lodi. Některé státy mu vyhověly.

Po telefonátu s prezidentem nechal italský premiér vylodit uprchlíky. Salvini reagoval s ‚lítostí a ohromením‘

Číst článek

Jde o celkem pět zemí – Španělsko, Portugalsko, Francie, Malta, Německo. Každá ze zemí slíbila přijmout 50 běženců. Německo a Itálie se dohodly, že s ohledem na současná jednání o intenzivnější bilaterální spolupráci v azylové politice je Německo v tomto případě ochotné přijmout 50 lidí.

Český premiér, stejně jako například maďarský předseda vlády Viktor Orbán, to ale odmítl. Babiš to zdůvodňoval tím, že Evropa musí vyslat jasný signál, že nelegální migrace je nepřípustná a přijímání dalších lidí problém imigrace jenom zhoršuje. Doslova uvedl, že takový přístup je cestou do pekel, že to jenom motivuje pašeráky a zvyšuje jejich příjmy.

Právě na toto slovo italský premiér Giuseppe Conte ve svém dopise reagoval. Andreji Babišovi napsal, že to není cesta do pekel, ale že jsme si zvolili cestu legality a společné odpovědnosti.

Loď s migranty

Rybářskou loď s migranty vyslali pašeráci z Libye nejspíš v pátek. Plavidlo doplulo až k malému ostrovu Linosa u Sicílie a tam migranty o víkendu převzaly lodě Frontexu a italské pobřežní stráže. Potom je odvezly do vod nedaleko sicilského přístavu Pozzallo. Na pobřeží se postupně dostaly nejdřív ženy a děti.

Italská média včetně veřejnoprávní televize RAI informovala o tom, že mezi uprchlíky je řada podvyživených lidí. Itálie vedla spor o přijetí těchto lidí s Maltou, která argumentovala tím, že loď je mnohem blíž k italskému ostrovu Lampedusa, a proto by je měla přijmout právě Itálie. Italská vláda už povolila uprchlíkům vylodit se na Sicílii.

Itálie požádala státy EU, aby pomohly se 450 migranty. ‚Žádné nepřijmeme,‘ reagoval Babiš

Číst článek

Změna migrační politiky

S novou italskou vládou se zásadním způsobem změnila migrační politika. Italský ministr vnitra Matteo Salvini několikrát zdůraznil, že vstřícná přijímací politika skončila a že Itálie už nebude přijímat další migranty.

Salvini razí i velmi striktní přístup k lodím různých nevládních organizací, které vyzvedávají uprchlíky ve Středozemním moři. V úterý na twitteru napsal, že italská vláda odmítla přijmout další dvě lodě španělských nevládních organizací, které na palubě převážely migranty. Italský ministr vnitra zároveň zdůraznil, že pro tyto lodě uzavřel italské přístavy.

Italskou migrační politiku nedávno na BBC vysvětloval i náměstek na ministerstvu zahraničí Manlio di Stefano. Takto reagoval na dotaz moderátora ohledně vyjednávání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. „Myslím si, že Angele Markelová pochopila, že tohle je zásadní problém Evropy. Buď se jí ho podaří vyřešit, nebo se zhroutí. Myslím, že i visegrádské země to musí pochopit. Mají díky Evropské unii spoustu práv, čas od času je ale musí splatit,“ citoval di Stefana Radiožurnál.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme