Itálie připravuje vlastní plán řešení situace v Libyi

Itálie může překazit plány Severoatlantické aliance, která přebírá vojenské operace v Libyi pod své velení. Podle šéfa italské diplomacie Franca Frattiniho totiž Itálie připravuje svůj plán řešení situaci v Libyi, který zahrnuje příměří, vytvoření humanitárního koridoru a exil pro libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Řím se podle Frattiniho pokusí k souhlasu s projektem získat Německo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Franco Frattini - italský ministr zahraničí | Zdroj: Reuters

Italové se domnívají, že za francouzskou ochotou okamžitě bojovat proti Kaddáfímu, je snaha vytěsnat Itálii z různých dohod a zájmů, které má v Libyi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libye.mp3

Itálie usilovala o sjednocení pod velením NATO. Francie se chce s Velkou Británií v úterý dohodnout na dalším postupu. Itálie se proto pokouší přetáhnout na svoji stranu doposud váhající Německo tak, aby ke konečnému smírnému řešení v Libyi pracovalo celé severoatlantické spojenectví společně s arabskými státy, které ke spojenectví přistoupí.

„Itálie potřebuje pro svoji snahu někoho silného. Sama o sobě by projekt neprotlačila a Spojené státy nemají zájem rozkmotřit si Sarkozyho,“ říká italský spolupracovník Českého rozhlasu Josef Kašpar.

Je také možné, že Itálie může se svým návrhem uspět i u jiných zemí, které nesouhlasí se Sarkozyho velkým protagonismem, i když si všichni uvědomují, že v současné situaci má Francie snadnou pozici.

Italské ministerstvo zahraničí už poslalo do Benghází své emisaře. Chce, aby některé dohody, které se týkaly různých staveb nebo těžby ropy, byly za nové situace akceptovány novým libyjským vedením.

Michaela Vydrová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme