Změny na politické mapě Itálie. Voliči v referendu rozhodli o snížení počtu zákonodárců

Italských senátorů a poslanců je v současnosti dohromady skoro tisíc. Už brzy se ale jejich počet zmenší. V celorepublikovém referendu se Italové jednoznačně vyslovili pro zeštíhlení obou parlamentních komor. Možnost „Ano“ v nedělním a pondělním hlasování zaškrtlo skoro 70 procent voličů. Zároveň se volilo v regionálních a místních volbách, ve kterých úřady odevzdané hlasy stále ještě sčítají.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Itálii proběhlo referendum o změně Ústavy | Zdroj: Reuters

Snížení počtu zákonodárců, o čemž rozhodli voliči v referendu, bezprostředně pro italský parlament důsledky nemá. Všichni poslanci zatím zůstávají až do příštích parlamentních voleb na svých místech.

Ve volbách budou Italové vybírat o 230 poslanců a 115 senátorů méně. Změnu dlouhodobě prosazovalo vládní Hnutí pěti hvězd. Argumentovalo hlavně finanční úsporou.

Expremiéra Berlusconiho odvezli kvůli koronaviru do nemocnice. Má jít o preventivní opatření

Číst článek

Deník Corriere della Sera spočítal, že stát ročně ušetří asi 81 milionů eur, přes dvě miliardy korun. Pro budoucí zákonodárce to znamená, že každý z nich bude zastupovat víc obyvatel, než tomu bylo dosud.

Ministr zahraničí Luigi Di Maio z Hnutí pěti hvězd zmenšení komor označil za historické a již avizoval, že plánuje i další změny. Italové se podle něj prý konečně mohou vydat na cestu za menším parlamentem s méně privilegii. Tím odkazuje na svůj plán snížit zákonodárcům platy.

V touze po reformách však Di Maio není sám. Za další reformy se postavil i šéf koaliční Demokratické strany Nicola Zingaretti.

Podle něj totiž někteří Italové omezení parlamentu odmítli čistě proto, že pouze snížení počtu zákonodárců považovali za nedostatečné. Demokraté jsou jinak s referendem spokojení a budou prý prosazovat další zefektivnění a modernizaci státních institucí.

Italy, constitutional referendum on reducing the number of MPs:

99.8% of polling stations counted

Yes: 69.63%
No: 30.37%

#ReferendumCostituzionale

23:18 – 21. 09. 2020

53 127

Regionální volby

Volební klání v jednotlivých italských regionech přineslo například neúspěch Ligy bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho v souboji o postu guvernéra Toskánska. Krajně pravicová Liga tam přitom doufala ve významné vítězství.

Levice ale svou dlouholetou baštu v ostře sledovaném souboji ubránila. Výsledek naznačuje, že opoziční Liga může ztrácet na podpoře. Pravice vedená Ligou ale naopak získala region Marche. Oba tábory proto tvrdí, že výsledek je pro ně příznivý. Hnutí pěti hvězd v regionálních volbách nikde neuspělo, a proto zdůrazňuje hlavně vítězství v referendu.

Italští senátoři zbavili Salviniho imunity. Za zadržení migrantů z lodi Open Arms mu hrozí vězení

Číst článek

Pozici Ligy, respektive jejího lídra, ale může podle italských médií ohrozit výsledek v benátském regionu, jak spekuluje například televize RAI. V Benátsku totiž svůj post obhájil guvernér Luca Zaia se ziskem 76 procent hlasů. Jeho oponenta podpořilo jen 15 procent voličů.

Podle RAI jde o vůbec nejvyšší podporu, kterou si kdo v italské historii u obyvatel vysloužil. Popularita Zaiy by tak podle stanice mohla ohrozit pozici Salviniho v čele Ligy. Samotný Zaia to ale popírá:

„Ne, nemám žádná ambice na národní úrovni nebo ve vedení Ligy. Zvolili mě obyvatelé Benátska pro úřad v Benátsku. Cítím odpovědnost za tak velkou shodu voličů – jedinečnou v italských dějinách,“ uvedl.

Podle televize RAI voliči svého guvernéra odměnili za dobré zvládnutí pandemie covidu-19. Sčítají se i výsledky municipálních voleb. Tam je ale na závěry ještě brzy.

Italy, Veneto regional election:

Presidential election: 80% counted

Zaia (CDX-EPP|ECR|ID|G/EFA): 76.5%
Lorenzoni (CSX-S&D|RE|G/EFA|GUE/NGL): 15.9%
Cappalletti (M5S-NI): 3.2%
Girotto (M3V-*): 0.9%
Guadagnini (PdV-*): 0.8%
...

#ElezioniRegionali2020 #RegionaliVeneto

00:43 – 22. 09. 2020

3 40

Ladislav Novák, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme