Rozpad koalice v Itálii? Hnutí pěti hvězd už se Salvinim nechce vládnout

Rozpad italské vládní koalice, která se k moci dostala po volbách před 14 měsíci, je zřejmě nezvratný. Vedení populistického Hnutí pěti hvězd (M5S) v neděli na jednání došlo k závěru, že vicepremiér a šéf koaliční Ligy Matteo Salvini už pro něj není důvěryhodný partner. Informovala o tom agentura ANSA.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský ministr vnitra Matteo Salvini | Foto: Max Rossi | Zdroj: Reuters

Vládní krizi v Itálii spustil právě předseda protiimigrační Ligy Salvini, který minulý týden podal v Senátu návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Odůvodnil ho nepřekonatelnými názorovými rozdíly, které vládní spolupráci jeho strany s Hnutí pěti hvězd brzdí.

Salvini varuje před účasti sociálních demokratů ve vládě, přechodný kabinet odmítá

Číst článek

Salviniho cílem bylo vypsání předčasných voleb v co nejčasnějším termínu, které by pro něj byly výhodné vzhledem ke stoupajícím preferencím Ligy.

Ta by podle průzkumů volby nyní pohodlně vyhrála. Jeho plány ale vážně narušil Senát, který minulý týden odmítl hlasovat o nedůvěře a vystoupení premiéra Guiseppeho Conteho zařadil do harmonogramu až na 20. srpna.

Přesun do opozice

Mezitím se rovněž začala rýsovat možná spolupráce Hnutí pěti hvězd a opoziční levicové Demokratické strany (PD), které zvažují spojit síly ve snaze zabránit vypsání předčasných voleb na podzim.

Obě strany argumentují tím, že v zájmu země je zejména řádné schválení rozpočtu a dalších zákonů, a ve hře je proto podpora pro přechodnou vládu.

Salvini chce, aby poslanci hlasovali o důvěře vládě. V předčasných volbách by jeho Liga nejspíš vyhrála

Číst článek

Takový scénář by mohl znamenat, že Salviniho strategie zcela ztroskotá a že se jeho dosud vládní strana ocitne v opozici.

Právě tyto vyhlídky přiměly Salviniho, aby zaujal smířlivější postoj. Vicepremiér proto hovořil o možnosti pokračování koalice v případě, že by se partneři dohodli na podstatných změnách v kabinetu, napsala agentura Reuters. Tato možnost je ale teď kvůli postoji Hnutí pěti hvězd podle všeho zřejmě neprůchozí.

Salvini se nyní snaží tvrdě vystupovat vůči variantě přechodné vlády, kterou by podpořila Demokratická strana. V neděli na facebooku napsal, že se jejímu vzniku bude snažit zabránit ze všech sil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme