Itálie schvaluje reformy, čeká se Berlusconiho demise

Italský Senát hlasuje o rozpočtu a o části z balíčku protikrizových opatření, které mají zemi vrátit důvěru investorů. Očekává se, že norma hladce projde. Premiér Silvio Berlusconi už slíbil, že po přijetí balíku zákonů odstoupí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Itálie napjatě čeká na výsledky klíčového hlasování o státním závěrečném účtu za rok 2010 | Zdroj: Reuters

V sobotu by měli o reformních zákonech hlasovat také poslanci. Jejich rychlé zavedení požaduje po Římu Evropská unie i trhy, všichni ale navržené změny – například prodloužení věku odchodu do důchodu – považují za nedostatečné.

Hlubší reformy by tak měla prosadit až úřednická vláda, která má být představena v neděli. Jejím předsedou se pravděpodobně stane bývalý eurokomisař pro hospodářskou soutěž a respektovaný ekonom Mario Monti. Kabinet hodlá podpořit část vládní většiny pravého středu, centristé i část levicové opozice.

ČTĚTE TAKÉ: Italský balík úspor k uklidnění trhů stačit nebude, míní ekonom

„Itálii čeká obrovská práce,“ řekl Mario Monti, čerstvě jmenovaný též čestným senátorem. Největší práce však podle analytiků čeká jeho samotného – bude muset přesvědčit rozhádané politiky, že zájmy Itálie jsou důležitější, než ty jejich.

Berlusconi původně požadoval rychlé předčasné volby. Podle posledních zpráv ale uznal, že země potřebuje další reformy a nikoliv vyhrocenou předvolební kampaň. Zatím se mu o tom ale nepodařilo přesvědčit jeho vlastní stranu Lid svobody.

Vědunka Lunardi, Ondřej Houska, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme