Itálie se bojí krize. Schválí rozpočet i úsporná opatření

Závažnost krize, která zasáhla Itálii bezprostředně po té, co premiér Silvio Berlusconi oznámil, že hodlá rezignovat, vyburcovala italský parlament k dohodě o urychleném schválení rozpočtu a prvního balíku protikrizových opatření požadovaných Evropskou unií.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský parlament (ilustrační foto)

Italský parlament (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Díky mediaci prezidenta republiky Giorgia Napolitana a nátlaku Evropské unie, parlament schválí do neděle rozpočet a první balík protikrizových opatření požadovaných Evropskou unií.

Zákony obsahují liberalizaci profesních organizací, privatizaci komunálních služeb, prodej státních nemovitostí a také prodloužení důchodového věku. Bezpochyby budou muset následovat další úsporná opatření a hlubší reformy.

V pondělí premiér Berlusconi podá demisi. Prezident republiky už připravuje novou vládu.

Se vší pravděpodobností se bude jednat o úřednickou vládu, vedenou Mariem Montim, bývalým eurokomisařem pro otázky hospodářské soutěže.

ČTĚTE TAKÉ: Berlusconi rezignuje. Ale až po schválení reforem

Prezident Napolitano jej právě jmenoval čestným senátorem, aby uznávaný odborník získal také politickou váhu.

Itálii donutil k rychlé akci vývoj finančních trhů, které ve středu negativně zareagovaly na ohlášení rezignace premiéra Berlusconiho.

Výnos státního dluhopisu Itálie překročil nebezpečnou hranici sedmi procent a důvodem jsou zřejmě obavy z nestability na italské politické scéně.

Na vývoj v Itálii už razantně zareagovala také Evropská centrální banka, která podle obchodníků na trhu nakoupila množství italských dluhopisů, aby tak zmírnila nárůst jejich úroků.

Vědunka Lunardi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme