Itálie se loučila s oběťmi pumového útoku v Iráku

Itálie se rozloučila s devatenácti příslušníky svého vojenského kontingentu v Iráku, kteří se minulou středu stali oběťmi pumového útoku v Násiríji. Tento útok je označován za největší masakr Italů od druhé světové války. V zemi byl dnešek vyhlášen dnem státního smutku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tryzna za oběti útoku | Zdroj: ČTK

Celá Itálie se zastavila v 11:30 aby minutou ticha uctila památku obětí krvavého atentátu, ke kterému se hlásí teroristé Al-Káidy. V továrnách se zastavila práce na deset minut. Divadla a kina na večer ohlašují, že nechají své neonové poutače ve tmě.

O hodinu a půl dříve se smuteční průvod vydal od památníku neznámého vojína na Benátském náměstí, kde byly od pondělí vystaveny ostatky 12 karabiníků, pěti vojáků a dvou civilních zaměstnanců, ulicemi města k bazilice svatého Pavla.

Smutečního obřadu se zúčastnily desítky tisíc lidí, mezi nimi nejvyšší političtí a vojenští představitelé země a především pozůstalí. Mnozí museli zůstat před chrámem a sledovat obřad na velkých obrazovkách. Mši celebroval kardinál Ruini. Dojetí vyvrcholilo při čtení jmen devatenácti obětí.

Zvláštní motlitbu karabiníků přečetla Marilena Jacobini, která při atentátu z 12. listopadu utrpěla zranění. Stejně jako ostatní ranění převezení do Říma si přála zúčastnit se pohřbu. Za padlé se pomodlilo i 250 italských biskupů, kteří přijeli do Říma na 52. biskupskou konferenci.

Po smuteční mši opustilo všech devatenáct rakví s ostatky metropoli. Padlí budou pochováni při soukromých pohřbech ve svém bydlišti jen za účasti nejbližších pozůstalých. Pietní obřad proběhl dopoledne i na italské základně v Násiríji.

Vědunka Lunardi, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme