Itálie se loučila s oběťmi zemětřesení

V Aquile, hlavním městě kraje Abruzzo, se dnes Italové rozloučili s oběťmi zemětřesení. Pohřbu se zúčastnili nejvyšší představitelé italského státu, včetně premiéra Silvia Berlusconiho. Počet mrtvých už dosáhl čísla 289, několik lidí záchranáři stále pohřešují. Pátrání pravděpodobně skončí zítra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřeb obětí zemětřesení | Zdroj: ČTK

Mše za zemřelé začala v 11 hodin. Mezi oltářem a sedadly, na kterých usedli pozůstalí, se táhla nekonečná řada rakví, celkem 205, všechny přikryté záplavou květinových věnců.

U 20 bílých rakví byly vedle věnců položené hračky. Patřily dětem, které zemřely pod troskami. Lidé postupně přicházeli, položili hlavu na rakev svého blízkého nebo ji hladili a ponechávali volný průchod své bolesti, než jim pomohli vstát dobrovolníci z civilní ochrany.

Mše za oběti katastrofy se sloužila na obrovském dvoře vojenské školy, protože v Aquile jsou všechny kostely rozbořené. Po katolické mši, které předsedal jí státní tajemník Vatikánu Tarcisio Bertone, se konal také muslimský obřad za šest muslimů. Pod troskami Aquily zemřeli rovněž dva palestinští studenti.

Papež Benedikt XVI. připomene oběti zemětřesení znovu dnes večer při obřadu Křížové cesty u Kolosea a krátce po velikonočních svátcích navštíví Abruzzo, kde ho lidé už čekají a potřebují. Dnešek je v nouzových táborech dnem hlubokého zármutku, ale pro děti, které stále ještě malují černé bortící se domy, se připravuje velikonoční překvapení - obří čokoládové vejce.

Pondělní zemětřesení si v Aquile a v okolních městečkách vyžádalo životy téměř tří set lidí, včetně dvou mladých Čechů. Další asi desítka osob je stále pohřešována. Zranění utrpělo přes tisíc lidí, bez střechy nad hlavou zůstalo téměř 28.000 obyvatel. Situaci navíc komplikují další silné otřesy, které pokračovaly i dnes v noci. Hmotné škody na budovách a infrastruktuře jsou obrovské, náklady na rekonstrukci odhadl italský premiér Berlusconi na miliardy eur.

Předchozí zprávy o zemětřesení v Itálii:
Počet obětí zemětřesení v Itálii se už blíží třem stovkám
Záchranáři v Aquile vyprostili ze sutin živou dívku - po 42 hodinách
Italští záchranáři dál hledají zasypané navzdory novým otřesům
Při zemětřesení v Itálii zahynuli dva čeští občané
Itálii zasáhly další otřesy, mrtvých už je 228
Při zemětřesení v Itálii zahynulo na 150 lidí

Vědunka Lunardi, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme