Itálie se potýká s epidemií spalniček. Může za ni nedůsledné očkování, tvrdí ministerstvo

V Itálii propukla epidemie spalniček. Lidé totiž nedávají očkovat své děti. Od začátku roku touto smrtelnou infekcí onemocnělo 1500 lidí, zatímco za celý loňský rok jich bylo 840 a rok předtím jen 250.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spalničky | Foto: Dave Haygarth | Zdroj: Flickr | CC BY 2.0,©

„V Itálii a Rumunsku je nyní epidemie," řekl podle agentury Reuters ředitel lékařského institutu Walter Ricciardi. Upozornil také, že americké úřady na rozdíl od těch italských vedou masivní kampaň, aby přesvědčily rodiče, že je nutné nechat děti očkovat.

Patnáct procent dvouletých dětí v Itálii nemá očkování proti spalničkám. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom doporučuje očkování u nejméně 95 procent dětí.

Řada rodičů se bojí údajných vedlejších účinku. Italská vláda viní z šíření poplašných zpráv Hnutí pěti hvězd, které kritizuje povinné očkování. Tato strana prý mezi rodiči poukazuje na to, že vakcíny nejsou bezpečné, a brojí proti snaze vlády zavést povinné očkování.

Zakladatel strany Beppe Grillo před dvěma lety prohlásil, že vakcíny mohou mít vedlejší účinky a že zavedení povinného očkování je dárkem nadnárodním farmaceutickým firmám. Představitelka strany Andrea Cecconiová v březnu řekla, že současný nárůst počtu nemocných může být součástí přirozeného cyklu vývoje nemoci.

Před epidemií v Itálii už varovaly turisty úřady ve Spojených státech.

Spalničky se šíří vzduchem. V roce 2015 na ně zemřelo 134 000 lidí, převážně šlo o děti z rozvojových zemí. Nemoc se ale letos objevila i v České republice. V Moravskoslezském kraji od začátku roku podle hygieniků onemocnělo asi 50 lidí.

Viktor Daněk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme