Itálie si připomíná první výročí ztroskotání výletní lodi Costa Concordia

Dnes je to přesně rok ode dne, co si kousek od pobřeží ostrova Giglio rozpárala o útes dno výletní loď Costa Concordia. Vrak stále zůstává na místě. Na ostrově se sešlo několik tisíc lidí, kteří na lodi cestovali, pozůstalí po 32 obětech havárie i mnoho dalších lidí ke vzpomínkovým obřadům. Připomínají si mrtvé i ty, kteří na ostrově ztroskotancům pomáhali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď Costa Concordia ztroskotala u ostrova Giglio | Zdroj: ČTK

Vzpomínkové obřady začaly v 8 hodin uložením velkého kusu skály, která se zaklínila do trupu Concordie při nárazu, na původní místo.

Na ostrov Giglio přijelo několik tisíc lidí, kteří přežili ztroskotání Concordie, a příbuzní obětí, aby si připomněli zemřelé, ale také, aby poděkovali obyvatelům ostrova za pomoc. Na programu jsou mše, udělení čestného občanství a koncert.

Obřady skončí ve 21.45 večer, kdy se bude držet minuta ticha za oběti, pak se spustí lodní a přístavní sirény a k nebi budou vypuštěny červené lampionky. Smuteční obřady a modlitby za oběti se budou konat také na Bali, v Jakartě, Šanghaji, v Limě a Manile.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vzpomínkové akci k prvnímu výročí havárie lodi Costa Concordia informovala spolupracovnice Českého rozhlasu Vědunka Lunardi

Záznam rozhovoru kapitána lodi se správou přístavu připomíná rychlý konec plavidla, které vezlo 4200 lidí. Ztroskotalo večer přesně ve 21.45 hodin. Kapitán Francesco Schettino tehdy zmizel do bezpečí, když byli na palubě ještě lidé, a na loď se už nevrátil. Teď je obviněn z mnohonásobného zabití z nedbalosti.

Jeho loď spočívá v moři nedaleko pobřeží ve vodách, které tvoří část přírodní rezervace. Vyzvednout ji ale nebude snadné jednak kvůli váze přesahující sto tisíc tun a také kvůli riziku znečištění moře.

Na vraku stále pracuje asi 300 lidí. Je to ale gigantická a vůbec první operace tohoto druhu. Podle posledních optimistických výhledů by měla být dokončena koncem září, pokud to dovolí moře.

Vrak luxusní lodi Costa Concordia, která ztroskotala v pátek v noci u ostrova Giglio | Foto: ČTK

Vrak má být vrácen do původní polohy, voda se odčerpá a loď pak bude pomalu odvlečena do nejbližšího přístavu, tedy do Piombina. Tam budou v nejbližší době zahájeny práce na přípravě patřičného doku, kde bude loď rozmontována

Životní prostředí nebylo zatím poškozeno. Pohonné hmoty byly úspěšně odčerpány, ale ve vraku se dosud nacházejí tuny jídla a různých čisticích prostředků , takže nebezpečí znečištění ještě zažehnané není.

Objevují se další otazníky

Soudce pro předběžné vyšetřování už rozhodl, že před soud bude předvoláno 12 lidí – 9 členů posádky, ale také zástupci společnosti Costa. V únoru by mělo být stanoveno datum zahájení procesu a ten by měl začít koncem léta. Obhájci potřebují čas na prostudování velkého množství materiálu a připravit eventuálně i své expertizy.

Už teď vycházejí na světlo další a další otázky, na které bude soudní jednání nuceno dát odpověď, třeba proč nebyla uzavřená šestá bezpečnostní komora, což by zpomalilo potápění lodi, nebo proč nebyl ve funkci echo hloubkoměr.

Pokračují také jednání o odškodnění. Přibližně 67 procent trosečníků se spokojilo s částkou ve výši 14 tisíc eur. Ostatní ještě vyjednávají vyšší odškodnění nebo už zahájili kauzy, to zejména cestující ze USA, kteří žádají milionové částky.

Vědunka Lunardi, Jitka Malá, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme