Migranti z lodi Open Arms se po třech týdnech vylodili na Lampeduse. Ujme se jich pět států Evropské unie

Loď španělské neziskové organizace Proactiva Open Arms zakotvila v úterý krátce před půlnocí v přístavu na italském ostrově Lampedusa. Informovala o tom ve středu agentura ANSA. Migranti se podle agentury Reuters vylodili. Někteří z nich na lodi strávili asi tři týdny. Jejich vylodění a zabavení lodě nařídila prokuratura. Běžence přijme podle Evropské komise pět států Evropské unie - Francie, Španělsko, Lucembursko, Německo a Portugalsko.

Aktualizováno Řím/Madrid (Aktualizováno: 12:33 21. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zachránění z lodi španělské humanitární organizace Proactiva Open Arms. | Foto: Guglielmo Mangiapane | Zdroj: Reuters

Blokádu lodi, která z pokynu italského ministra vnitra Mattea Salviniho, nesměla předtím v italském přístavu zakotvit, ukončil prokurátor ze sicilského města Agrigento Luigi Patronaggio, který obdobně ukončil i pat v případě lodi Diciotti. Na této lodi italské pobřežní stráže tehdy uvízlo 150 utečenců.

Italská prokuratura nařídila zabavit loď organizace Proactiva Open Arms a okamžitě ji vylodit

Číst článek

Patronaggio na Lampedusu přiletěl v úterý vrtulníkem i s lékařským týmem. Vylodění migrantů nařídil po hodinové inspekci na lodi.

Tyto státy podle mluvčí Evropské komise vyšlou do Itálie své týmy, které uprchlíky zaregistrují a vyslechnou. Kvůli nezbytnému prověřování a zajištění cesty bude proces přesídlení trvat více než obvyklých několik dní, dodala mluvčí.

Agentura ANSA informovala, že italské úřady zahájily v minulých dnech na podnět španělské neziskové organizace vyšetřování nezákonného zadržení osob a vedou i vyšetřování odmítnutí služebních povinností proti neznámé osobě.

Vylodění kritizoval Salvini, podle nějž na lodi nepanovala kritická zdravotní situace, nemocní a nezletilí se nemocné a nezletilé pouze vydávali.

„Nejspíš mě bude žalovat stejná prokuratura, co mě vyšetřovala za nezákonné zadržení, za které hrozí až 15 let (případ Diciotti - pozn. red). Tentokrát je zločinem odmítnutí služebních povinností. Ale já nepovolím,“ napsal šéf krajně pravicové a protiimigrační Ligy na facebooku.

Posádka španělského plavidla nalodila migranty plující z Libye do Evropy během několika operací od 1. srpna, nesměla s nimi ale zprvu vplout do italských vod kvůli Salviniho politice zavřených přístavů; později nesměla přistát na Lampeduse. V prvním případě zákaz zrušil oblastní soud.

V pondělí se situace na palubě vyhrotila - 15 lidí se vrhlo do moře a chtěli doplout na pevninu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme