Loď s třemi stovkami migrantů míří do Španělska, odmítla ji Itálie i Malta

Loď se zhruba třemi stovkami migrantů, jež tento týden zachránila ve Středozemním moři španělská nevládní organizace Proactiva Open Arms, získala povolení přistát ve Španělsku poté, co ji odmítly přijmout Itálie, Malta a některé další země. Oznámilo to v sobotu španělské ministerstvo zahraničí.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Řím (Aktualizováno: 21:36 22. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď s první částí migrantů připlouvá do Valencie

Loď s imigranty nakonec přijme Španělsko | Zdroj: Reuters

Italský ministr vnitra Matteo Salvini uvedl, že organizace podala v Itálii písemnou žádost o přijetí mužů, žen a dětí zachráněných v pátek, a že předtím už byla odmítnuta na Maltě.

„Má odpověď je jasná: italské přístavy jsou uzavřeny. Svátek pro převaděče a pro ty, kdo jim pomáhají, skončil,“ tweetoval ministr patřící k italské pravici.

Neziskové organizace přerušily provoz lodě Aquarius. Během dvou let zachránila téměř 30 tisíc migrantů

Číst článek

Oznámil také, že španělská nevládní organizace podala v Itálii písemnou žádost o přijetí mužů, žen a dětí zachráněných v pátek, a že předtím už byla odmítnuta na Maltě.

Proactiva Open Arms sdělila, že s pomocí vrtulníku pohraniční stráže byla na Maltu dopravena jenom jedna ze zachráněných žen a její dítě narozené na libyjské pláži.

„Máme na palubě 311 lidí a nemáme přístav, kde s nimi zakotvit,“ tweetovala organizace před získáním povolení od Španělska.

Později uvedla, že získala povolení k přistání ve španělském přístavu Algeciras. „Bude to znamenat mnoho obtížných dnů plavby, ale máme bezpečný přístav,“ napsala na svém twitterovém účtu.

V pátek oznámila, že u libyjského pobřeží zachránila asi 300 lidí ze tří různých plavidel. Jsou mezi nimi také těhotné ženy. Na moři je údajně čekala smrt.

„Kdybyste mohli pocítit ten chlad, snadněji byste pochopili naléhavost věci. Není kde přistát, Malta odmítla poskytnout potraviny. To nejsou Vánoce,“ stojí v tweetu španělské organizace.

Nevadí, že se Babiš nechce bavit, důležité je, aby konalo vnitro, říká Šojdrová o pomoci syrským sirotkům

Číst článek

Humanitární lodě dále operují ve Středozemí přes rozhodný Salviniho odpor. Ministr pro ně uzavřel přístavy a obvinil posádky, že napomáhají převaděčům.

Německá nevládní organizace Sea-Eye v pátek ohlásila, že ze Španělska vyplula k libyjským břehům nová záchranářská loď Professor Albrecht-Penck.

Část její osmnáctičlenné posádky jsou dobrovolníci, kteří původně byli na lodi Aquarius, jejíž činnost vyvolala roztržku mezi evropskými státy. Začátkem prosince musela své aktivity pod dvou letech ukončit.

Podle údajů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) připlulo letos do poloviny prosince do Evropy přes Středozemní moře 113 145 lidí, loni to bylo ve stejném období 168 258 lidí. Při pokusu dostat se do Evropy letos přišlo o život nebo je pohřešováno více než 2200 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme