V Itálii se otevřely restaurace a kavárny. Zavřené zůstávají sjezdovky, jejich provozovatelé demonstrují

V Itálii už od neděle není žádný z regionů zařazen do červené zóny s nejvyšší mírou rizika šíření koronaviru a vydechli si zejména obyvatelé Lombardie či Piemontu, kde se po více než měsíci opět otevřely restaurace, kavárny a bary. V zimním středisku v Dolomitech se ale v sobotu na demonstraci sešli hoteliéři, provozovatelé restaurací a sjezdovek, kteří považují za likvidační opatření vlády nechat přes Vánoce uzavřené lyžařské areály.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Itálie po měsíci otevřela restaurace, bary a kavárny | Foto: IPA | Zdroj: Reuters

Itálie zhruba před pěti týdny přešla na nový systém hodnocení stavu epidemie a podle předem daných kritérií řadí jednotlivé regiony buď do žluté, oranžové nebo červené zóny. Nejpřísnější restrikce platí v červené zóně, nejmírnější naopak ve žluté. Červený ode neděle už není žádný z regionů, mezi ty oranžové patří Abruzzo, Kampánie, Toskánsko, Valle d'Aosta a také autonomní provincie Jižní Tyrolsko.

Babiš chce sjezdovky otevřít do Vánoc. ‚Ale za přísných opatření, v lednu přišel virus z lyžovačky v Itálii.‘

Číst článek

V červených a oranžových zónách musejí mít restaurace a kavárny zavřeno, v těch žlutých ale smí provozovatelé přes den otevřít, provoz je omezen do 18.00. Poprvé po více než měsíci tak v neděli mohli zajít do svého oblíbeného podniku na kávu obyvatelé Lombardie, Piemontu, Kalábrie a Basilicaty, tedy regionů, které nově přešly mezi ty označené žlutě.

Ski areály

Přísná pravidla dál platí v některých alpských oblastech, které by za normálních okolností přes Vánoce kvůli přílivu turistů praskaly ve švech. Letos ale zimní střediska zažijí nebývale tiché svátky, protože vláda provoz sjezdovek zakázala až do 7. ledna, navíc přes svátky zavede omezení pohybu.

Ve známém středisku Cortina d'Ampezzo se v sobotu konal protestní pochod, do kterého se zapojili místní podnikatelé, hoteliéři, restauratéři, ale také lyžařští instruktoři nebo majitelé půjčoven. V čele průvodu kráčel starosta městečka Gianpietro Ghedina.

„Cortina patří mezi ty obce, které negativní důsledky vládních nařízení, jež jsou nepochopitelně namířena zrovna na nás, pocítí nejsilněji,“ citovala starostu agentura APA. V průvodu lidé nesli třeba transparenty s nápisy „hory jsou naše živobytí“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme