Italský prezident odmítl ministra financí, Conte se po pár dnech vzdal postu premiéra

Designovaný italský premiér Giuseppe Conte se v neděli vzdal jmenování do funkce. U prezidenta Sergia Mattarelly neuspěl s návrhem na sestavení vlády podporované protiimigrační Ligou a protestním Hnutím pěti hvězd. Mattarella odmítl jmenovat ministrem financí euroskeptického ekonoma Paola Savonu, za což obě koaliční strany prezidenta ostře kritizovaly. Podle agentury AP tak v Itálii selhal pokus o sestavení první populistické vlády.

Řím (Aktualizováno: 21:08 27. 5. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský prezident Sergio Mattarella (vlevo) a nový premiér Giuseppe Conte

Italský prezident Sergio Mattarella (vlevo) a nový premiér Giuseppe Conte | Foto: Italian Presidential Press Office | Zdroj: Reuters

Prezident Mattarella zdůvodnil svůj krok Savonovým odmítavým postojem ke společné evropské měně, který by podle prezidenta vyvolal poplach na finančních trzích. Zdůraznil přitom, že nehodlá připustit ve vládě někoho, kdo podporuje odchod Itálie z eurozóny.

Itálie má nového premiéra. Stal se jím profesor práv bez politických zkušeností Giuseppe Conte

Číst článek

Hnutí pěti hvězd ale toto tvrzení vyvrací. Že by Savona chtěl dostat Itálii z eurozóny, označilo za falešné a poplašné mediální spekulace.

Jednaosmdesátiletý Savona je zkušený ekonom. V minulosti řídil ministerstvo průmyslu a obchodu, pracoval v italské centrální bance, zkušenosti má i ze soukromých bank.

Kriticky se ale staví k členství Itálie v eurozóně, vstup do ní považuje za „historickou chybu“ a společnou měnu euro popisuje jako „německé nebezpečí“.

Liga, která je označovaná za krajně pravicovou stranu, varovala, že od snahy prosadit Savonu do čela resortu financí neustoupí.

Prezident svůj nesouhlas se jmenováním Savony sdělil Contemu už na neformální páteční schůzce. Přesto Conte v neděli prezidentovi představil seznam členů budoucí vlády i se jménem Savony na postu ministra financí.

Půjdou Italové znovu k volbám?

Vůdce Ligy Matteo Salvini řekl, že by bylo lepší uspořádat nové volby. Ty by se podle italských médií mohly konat už v říjnu.

„Nenecháme se nikým vydírat,“ prohlásil Salvini s tím, že by koaliční vláda nemohla fungovat s vnucenými omezeními. „Pokud máme demokracii, pak to jediné, co zbylo, je vrátit slovo italskému lidu,“ dodal.

Vůdce Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio označil prezidentovo rozhodnutí za nepochopitelné. „V tom případě jsou volby k ničemu," prohlásil s tím, že o politice v Itálii rozhodují stále titíž lidé. Tím měl na mysli starou garnituru, proti níž se právě Hnutí pěti hvězd dlouhodobě vymezuje.

Podle něj může být ve vládě trestně stíhaný politik jako šéf diplomacie Angelino Alfano, ale už ne někdo, kdo kritizoval Evropu.

Představitelé hnutí už předtím dali najevo přesvědčení, že úsilí o vznik koaličního kabinetu vzalo za své. „V tom případě budou nové volby," uvedla s odkazem na své zdroje agentura ANSA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme