Conteho nová vláda získala důvěru italské sněmovny, v senátu ji čeká těsnější boj o hlasy

Vláda premiéra Giuseppa Conteho v pondělí získala velkou většinou hlasů důvěru Poslanecké sněmovny, která je dolní komorou italského parlamentu. Informovala o tom agentura APA. O kabinetu bude v úterý hlasovat i Senát, kde má nová vládní koalice složená z protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) a levostředové Demokratické strany (PD) jen těsnou většinu.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský premiér Giuseppe Conte | Foto: Alessandro Bianchi | Zdroj: Reuters

Conteho vláda, která složila přísahu ve čtvrtek, vyhrála pondělní hlasování o důvěře poměrem 343 ku 263. V horní komoře bude hlasování o poznání dramatičtější, neboť koalice v Senátu nemá jasnou většinu a bude muset spoléhat na podporu několika nezařazených zákonodárců.

Hnutí pěti hvězd a Demokratická strana sestavily novou italskou vládu. V čele bude opět Conte

Číst článek

Nová koalice vznikla poté, co se v srpnu rozpadla první Conteho vláda složená s M5S a protiimigrační Ligy tehdejšího ministra vnitra Mattea Salviniho. Důvodem byly názorové neshody a Salviniho snaha vytěžit v předčasných volbách z narůstající popularity Ligy. M5S po krachu koalice začala vyjednávat s PD, která Ligu v kabinetu nahradila.

Při svém 90minutovém projevu před zákonodárci Conte uvedl, že jeho vláda chce více spolupracovat s Evropskou unií na tématech imigrace a státního rozpočtu. Tím se vymezil proti Salvinimu, který v těchto oblastech zastával výrazně konfrontační přístup. Staronový premiér rovněž představil plán domácích reforem, včetně zavedení nepodmíněného základního příjmu pro chudé Italy či snížení počtu poslanců.

Stovky příznivců Ligy a dalších pravicových stran se v pondělí shromáždily před parlamentem v Římě, kde protestovaly proti nové koalici. K demonstrantům se na začátku premiérova projevu přidal také Salvini, jenž Conteho označil za zrádce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme