Itálie ve vládní krizi. Prezident dal stranám čas do středy, aby odvrátily pád Draghiho vlády

Italské parlamentní strany dostaly od prezidenta Sergia Mattarelly čas do středy, aby se pokusily najít východisko z vládní krize. V ten den má nestranický premiér Mario Draghi předstoupit před zákonodárce. Mattarella podle místních médií doufá, že do té doby se zmírní napětí v široké vládní koalici, složené z téměř všech parlamentních stran, a jejich lídři si uvědomí naléhavost pokračování kabinetu v těžkém období globální krize.

Řím Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský prezident Sergio Mattarella

Italský prezident Sergio Mattarella | Foto: Francesco Ammendola/Italian Presidency Press Office | Zdroj: Reuters

Mattarella ve čtvrtek odmítl Draghiho demisi poté, co jeho vláda sice dostala v Senátu důvěru, hlasování se ale neúčastnil jeden z hlavních koaličních partnerů strana Hnutí pěti hvězd expremiéra Guiseppeho Conteho.

Macron, Scholz a Draghi se setkali se Zelenským. Západní státníci navštívili také Irpiň

Číst článek

Podle analytiků se Conte snaží své straně, z níž koncem června odešlo šest desítek zákonodárců, vrátit přízeň voličů, kterou strana od posledních voleb v roce 2018 výrazně ztratila. Zatímco po volbách byla nejsilnější stranou s podporou asi 33 procent voličů, nyní jí průzkumy dávají asi 12 procent.

„Máme pět dní na to, abychom se dohodli a co nejrychleji vyvedli Itálii z této dramatické spirály,“ napsal na twitteru Enrico Letta, lídr středolevé Demokratické strany. Rovněž šéf menší strany Živá Itálie expremiér Matteo Renzi se vyslovil pro pokračování vlády.

„Alternativa k Draghimu je Draghi,“ řekl ministr zahraničí Luigi di Maio, který minulý měsíc kvůli neshodám s Contem i ohledně další vojenské pomoci Ukrajině opustil Hnutí pěti hvězd a založil stranu Společně pro budoucnost.

Spolu s ním odešlo šest desítek zákonodárců a Hnutí pěti hvězd tak v pozici nejsilnější strany v dolní komoře vystřídala krajně pravicová Liga. V Senátu mají Liga a Hnutí pěti hvězd nyní stejně zástupců.

Pomoc v krizi

Di Maio v pátek varoval, že padne-li vláda, zpomalí se mimo jiné pomoc domácnostem a podnikatelům, kterou Draghiho vláda nachystala v podpůrném balíku v hodnotě 23 miliard eur, tedy 562 miliard korun. Právě hlasování o něm tento týden vyhrotilo krizi ve vládní koalici, když Hnutí pěti hvězd opustilo při hlasování sál v dolní i horní komoře.

Itálie čelí vládní krizi. Premiér Draghi oznámil rezignaci, prezident demisi odmítl přijmout

Číst článek

Hnutí považuje opatření v balíku za nedostatečná. Vadí mu ale například i plán urychlení stavby velké spalovny odpadů v Římě, který ekologicky orientované hnutí odmítá.

Pro předčasné volby, které by se konaly zřejmě na podzim v době vrcholící energetické krize či schvalování italského rozpočtu, jsou pouze dvě formace, obě krajně pravicové, Liga a strana Bratři Itálie, která ale není součástí vládní koalice.

Další pravicová strana Vzhůru Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho se jasně nevyslovila. Před čtvrtečním hlasováním o důvěře vládě Berlusconi vyjádřil naději, že předčasné volby nebudou.

Zároveň ale dodal, že budou-li, jeho strana je na ně připravena. Parlamentní volby se mají v Itálii konat nejpozději koncem května příštího roku.

Čtyřiasedmdesátiletý Draghi, který kdysi jako šéf Evropské centrální banky přispěl k záchraně společné evropské měny, se stal premiérem loni v únoru, kdy Itálii rovněž hrozily předčasné volby. Tehdy se rozpadla vláda, kterou vedl Conte, důvodem byly zejména spory o plán obnovy ekonomiky v souvislosti s rozdělením téměř 200 miliard eur, tedy skoro pět bilionů korun, z evropského koronavirového fondu obnovy.

Třetí vláda od voleb

Od posledních parlamentních voleb v roce 2018 má Itálie už třetí vládu. První dvě sestavil Conte, ještě jako nezávislý. První se mu rozpadla v létě 2019, kdy z vládní koalice odešla Liga Mattea Salviniho.

Nová italská vláda Maria Draghiho složila přísahu. V kabinetu zasedne i osm nestranických odborníků

Číst článek

Salvini to tehdy udělal rovněž v naději, že pád kabinetu přinese předčasné volby a že jeho strana, jíž tehdy stoupaly preference, posílí. Hnutí pěti hvězd, které tehdy ještě vedl Di Maio, ale volbám zabránilo, když se dohodlo s opoziční Demokratické strany a Conte sestavil svou druhou vládu.

Italskou vládní krizi s obavami sleduje Evropská unie, Itálie je třetí největší ekonomikou EU po Německu a Francii. Draghi hrál také jako premiér velkou roli při hledání řešení v současné krizi, kterou po pandemii covidu-19 zhoršila válka na Ukrajině a podle mnohých také takzvaná Zelená dohoda o přechodu EU k obnovitelným zdrojům energie.

Pád italské vlády by zřejmě přivítalo Rusko. Jeho bývalý prezident Dmitrij Medveděv ve čtvrtek na sociální síti Telegram sdílel fotky Draghiho a britského premiéra Borise Johnsona, který v čele vlády skončí zřejmě v září. A přidal k tomu obrázek s velkým otazníkem, jako by se ptal, kdo půjde další, všimla si v pátek italská média.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme