Druhý pokus pro italské populistické strany. Prezident pověřil Conteho sestavením vlády

Italské populistické strany Liga a Hnutí pěti hvězd se opět dohodly na vládní koalici. Od předchozího pokusu upustily poté, co prezident Sergio Mattarella na ministerstvo financí neschválil euroskeptika Paola Savonu. Toho v nyní navrhovaném kabinetu nahradil téměř neznámý profesor ekonomie Giovanni Tria. Prezident znovu pověřil sestavením vlády Giuseppe Conteho. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na zdroje z obou stran.

Řím (Aktualizováno: 22:07 31. 5. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský prezident Sergio Mattarella (vlevo) a nový premiér Giuseppe Conte

Italský prezident Sergio Mattarella (vlevo) a nový premiér Giuseppe Conte | Foto: Italian Presidential Press Office | Zdroj: Reuters

Conte, který sestavoval první verzi kabinetu Ligy a Hnutí pěti hvězd (M5S), se po neúspěchu funkce vzdal a prezident jmenoval ekonoma Carla Cottarelliho, aby sestavil úřednickou vládu.

Druhý pokus o italskou vládu. Prezident Mattarella pověřil sestavením kabinetu ekonoma Cottarelliho

Číst článek

Ukázalo se ale, že by neměla šanci na získání důvěry parlamentu, a Cottarelli navíc během vyjednávání zjistil, že by přece jen mohla vzniknout vláda politická. Po dohodě s prezidentem ustoupil do pozadí. Ve čtvrtek po zveřejnění výsledku jednání populistických stran vrátil prezidentovi pověření k formování kabinetu.

Prezident Mattarella přijal Conteho ve čtvrtek ve 21.00 SELČ a znovu jej pověřil sestavením vlády.

Savona podle agentury ANSA ale z nové vlády nezmizí, měl by se stát ministrem pro záležitosti EU.

V Itálii se nedaří sestavit vládu. Šéf hnutí 5 hvězd vyzval k sesazení prezidenta

Číst článek

Šéfovi M5S Luigimu di Maiovi patrně ve vládě připadne ministerstvo práce a sociálního zabezpečení kvůli projektu základního nepodmíněného příjmu. Předseda Ligy Matteo Salvini zřejmě zasedne na vnitru. Liga, již agentury označují za krajně pravicovou, do koaliční smlouvy prosadila deportace migrantů bez dokumentů, kterých v Itálii žije kolem půl milionu.

Po zveřejnění koaličního programu Ligy a M5S vyvolal silné znepokojení evropských partnerů a institucí zejména zamýšlený odklon od úsporných opatření Evropské unie.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian v reakci na rýsující se první populistickou vládu západní Evropy uvedl, že doufá, že Itálie dostojí svým závazkům vůči EU. „Italové svou volbu vyjádřili ve volbách. Doufám, že zůstanou věrni svým dějinám,“ řekl Le Drian ve francouzské zpravodajské televizi LCI.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme