Klíč s divokou minulostí: může Silvio Berlusconi zabránit volebnímu vítězství populistů v Itálii?

Italský expremiér je nechvalně známý kvůli daňovým únikům a divokému životnímu stylu. Není způsobilý vést Itálii, přesto může být klíčem ke středové koalici a porážce populistů v blížících se parlamentních volbách, věří exšéfredaktor listu Economist. Bill Emmott to říká v článku zpravodajské agentury AFP.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nevzdává se: Berlusconi se v poslední době profiluje jako umírněný proevropský politik a zachránce Itálie před populismem. | Zdroj: Reuters

Economist, který Bill Emott kdysi redakčně vedl, přitom v minulosti napsal, že Berlusconi není způsobilý vést Itálii.

Britský novinář tento názor prý stále zastává, píše AFP v textu, který najdeme na stránkách italské odnože internetového deníku Local A připomíná, že trojnásobný italský expremiér se ve světě stal nechvalně známým také kvůli svým divokým sexuálním večírkům, které vešly ve známost pod označením „bunga bunga“. 

Podle Emotta přesto Berlusconi může být klíčovou osobou při utváření středové koalice. Ta by mohla zabránit tomu, aby se antisystémové Hnutí pěti hvězd (M5S) anebo protiimigrační Liga Severu (LN) staly po březnových volbách rozhodujícími silami ve vládě.

Hnutí pěti hvězd vzniklo v roce 2009 a lavíruje mezi politickými návrhy z různých částí ideového spektra, připomíná AFP. Toto uskupení sice momentálně vede průzkumy předvolebních preferencí, ale velké množství kritiků ho považuje za nevyzrálé a neschopné.

Emott formaci dokonce přirovnává k současné americké administrativě. Vláda pod vedením Hnutí pěti hvězd by podle něj experimentovala a působila podobně chaoticky, jako je tomu prý v případě Bílého domu pod vedením Donalda Trumpa. 

Zachránce ze zákulisí?

Bill Emmott apeluje na jednaosmdesátiletého Berlusconiho – který zatím sám formálně nemůže kandidovat kvůli usvědčení z daňových podvodů v roce 2013 – aby v rámci italského pravého středu působil jako ten, kdo nakonec rozhodne o příštím italském vedení. Tím by mohl zastavit nejen Hnutí pěti hvězd, ale zároveň i euroskeptickou Ligu Severu.

Podle AFP se ostatně sám Berlusconi v poslední době profiluje jako umírněný proevropský politik a zachránce Itálie před populismem. Jak Emmott podotýká, mohla by mu tedy sedět role toho, kdo řídí pravici ze zákulisí. „Nemyslím si, že by v takové pozici byl Berlusconi špatný. Jeho přístup je umírněnější, než jaký zastávají předseda Ligy severu Matteo Salvini nebo kandidát Hnutí pěti hvězd na premiéra Luigi Di Maio,“ říká novinář Emmott. 

Renzi si referendum prohrál sám. Italové se báli, že na ně vyskočí i z ledničky

Číst článek

Liga severu cílí zejména na voliče, kteří jsou rozezlení mírou imigrace a počtem azylantů v Itálii v posledních letech. Strana uzavřela předvolební pakt s Berlusconiho staronovou formací Vzhůru, Itálie (FI) a obě strany teď soutěží o vedoucí pozici v rámci tohoto spojenectví.

Koalice jako jediná šance

Koaliční uspořádání bude také zřejmě jedinou možností, jak získat ve volbách parlamentní většinu. K vládnutí v Itálii je potřeba obdržet od voličů nejméně asi 40 procent hlasů. Samostatně získat takovou podporu je velmi těžké a řada politických expertů předpokládá, že Hnutí pěti hvězd nebude schopné zformovat potřebnou alianci, a možná si ji dokonce ani nepřeje. 

Agentura AFP dodává, že ačkoliv středo-levicová Demokratická strana (PD), jejíž vláda teď končí, může být v popředí voličské podpory, její ambiciózní předseda a expremiér Matteo Renzi veřejnost spíš rozčiluje a nemá prý žádné přátele ani spojence. Podle Billa Emmotta je proto ve volbách pro Hnutí pěti hvězd větší hrozbou Liga Severu.

Za nejhorší možný volební scénář pak bývalý šéfredaktor Economistu označuje případné vítězství středopravicových stran, jejichž koalici by nevelel Berlusconi, ale vůdce Ligy Severu Matteo Salvini.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.  

 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme