Po telefonátu s prezidentem nechal italský premiér vylodit uprchlíky. Salvini reagoval s ‚lítostí a ohromením‘

Na popud italského prezidenta se v sicilském přístavu Trapani ve čtvrtek pozdě večer vylodilo po čtyřech dnech na moři 67 migrantů. V pátek o tom informovala agentura Reuters. Spor o osud migrantů na palubě lodi italské pobřežní stráže ilustruje protichůdná stanoviska stran vládní koalice, napsala agentura AFP.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr dopravy Danilo Toninelli z protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) loď nasměroval do Trapani, ale ministr vnitra a šéf protiimigrační Ligy Matteo Salvini zakázal, aby se běženci v přístavu vylodili.

‚Nikomu nedávám povolení vystoupit.‘ Italský ministr vnitra zakázal dalším migrantům vylodění

Číst článek

Ministr vnitra původně nařídil, že všichni migranti zůstanou na lodi pobřežní stráže Diciotti, dokud se nevyšetří incident z paluby italského remorkéru. Posádka remorkéru Vos Thalassa hlásila, že se cítila ohrožena na životě a před běženci se uzamkla v kapitánské kabině, odkud přivolala na pomoc italskou pobřežní stráž. Za incidentem podle agentur stojí dva muži ze Súdánu a Ghany.

Italská média informovala, že policie předložila dokumenty, podle nichž jsou mezi 67osobami i dva pašeráci lidí, a že místní prokuratura chce vyslechnout všechny pasažéry.

Premiér Guiseppe Conte po telefonátu s prezidentem nařídil, že se migranti mohou z lodi vylodit. Salvini, původce migrační agendy vlády, na bezprecedentní kroku hlavy státu reagoval s „lítostí a ohromením".

S Libyí nemá cenu jednat, Evropě s uprchlickou krizí nepomůže, tvrdí německý expert

Číst článek

Vztah mezi prezidentem a šéfem Ligy se několikrát vyhrotil. Mattarella odmítl po březnových volbách jmenovat Salviniho premiérem a tento týden se s ním odmítl bavit o rozhodnutí italského nejvyššího soudu, které úřadům umožňuje obestavit finance Ligy, dokud strana nevrátí 49 milionů eur (1,28 miliardy Kč), jež zpronevěřilo její bývalé vedení.

Itálie minulý měsíc uzavřela své přístavy lodím zahraničních nevládních organizací, které se podílely na pátracích a záchranných pracích ve Středozemí. Kauza lodi Diciotti podle agentury AFP ilustruje neshody ve vládní koalici, levá frakce MS5 s uzavřením italských přístavů lodím zahraničních humanitárních organizací nesouhlasí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme