Itálie začne stahovat vojáky z Iráku

Itálie začne na podzim stahovat své vojáky z Iráku. Podle premiéra Silvia Berlusconiho je chystaná redukce italských jednotek součástí dohody se spojenci. Řím má v Iráku čtvrtý nejpočetnější kontingent čítající na 3000 lidí. Italové začnou opuštět Irák už v září. Kdy odejde poslední italský voják, ale zůstává zatím otevřené. "Bude záležet na schopnostech irácké vlády, kdy se jí podaří zajistit bezpečnost vlastními silami," uvedl Berlusconi v televizi RAI s tím, že kabinet tak reaguje na rostoucí tlak italské veřejnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci v Iráku | Zdroj: ČTK

Novou vlnu debat o italské účasti vyvolala v minulých dnech smrt důstojníka tajných služeb Nicoly Calipariho, kterého zastřelili za nejasných okolností američtí vojáci, když doprovázel osvobozenou italskou novinářku Giulianu Sgrenovou na bagdádské letiště. Mluvčí Bílého domu Scott McClellan ale souvislost odsunu s Calipariho smrtí odmítá: "Rozhodně oceňujeme účast Italů. Sloužili a obětovali se spolu s Iráčany a s ostatními koaličními jednotkami. My se budeme dál soustředit na to, aby irácké síly byly dobře vycvičené a plně vybavené, a tedy schopné převzít zodpovědnost za svoji budoucnost. Potom se budou i naše jednotky moci vrátit domů se ctí."

Markéta Kaclová, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme