Itálie žádá EU o pomoc při přílivu uprchlíků z Libye

Italský ministr vnitra Roberto Maroni žádá ostatní země Evropské unie o pomoc s případným exodem uprchlíků z Libye. Před jednáním se svými resortními kolegy v Bruselu varoval před katastrofickou humanitární krizí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye nepokoje evakuace

Libye nepokoje evakuace | Zdroj: ČTK

Podle odhadů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dnes žije v Libyi až milion a půl utečenců ze subsaharské Afriky a dalších zemí. Právě ti by mohli zaplavit jihoevropské státy v případě jejich hromadného odchodu z Libye.

„Nemůžeme v tom zůstat sami,“ prohlásil Roberto Maroni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědunka Lunardi mluví z Říma o přílivu uprchlíků do Itálie v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Příliv uprchlíků z Afriky není podle něj jen problémem jihoevropských zemí, ale celé Unie. Proto bude od ostatních členských zemí žádat solidární přístup a pomoc se zvládáním případné vlny žadatelů o azyl z Afriky.

Mohlo by jít o zřízení mimořádného fondu pro zvládání humanitární krize. Maroni vyzývá zbytek Unie, aby se podílela na snášení břemene, které bude pro Itálii a další středomořské země znamenat příliv uprchlíků. Neustále také upozorňuje na nebezpečí, že nekontrolovaného přílivu by mohli využít islámští fundamentalisté a teroristé.

Ministři se radí, jestli by některé země přijaly na své území běžence z Afriky a posoudily jejich žádosti o azyl.

Prozatím zastavilo migrační vlnu rozbouřené moře a počet migrantů z Tuniska za poslední měsíc se tak zastavil na šesti a půl tisících. Itálie odhaduje možný příliv migrantů na 200 a 300 tisíc, ale Evropská agentura pro bezpečnost hranic Frontex hovoří dokonce o biblické dimenzi přílivu milonu až půldruhého milionu lidí.

Kdyby skutečně došlo k onomu obrovskému příchodu migrantů ze severní Afriky, mohlo by to destabilizovat i zemi jako Itálie, natož Maltu nebo Řecko. Proto budou jihoevropské země také naléhat, aby Unie vyvinula nátlak na nové severoafrické vlády, aby umožnily repatriace nelegálních imigrantů. Přestože z Tuniska dosud připlouvali lidé, kteří chtějí práci v Evropě, tedy nelegální imigranti, v této chvíli je nelze repatriovat.

Itálie má v Lybii mnohamiliardové investice

Z Libye Itálie dováží deset procent spotřeby plynu a kolem dvaceti procent ropy. Včera byl plynovod italské společnosti Eni vedoucí z Libye na Sicílii uzavřen z bezpečnostních důvodů. Jak Kaddáfí, tak jeho odpůrci, vyhrožovali bombardováním ropných terminálů. Eni tvrdí, že Itálie omezení dovozu nepocítí díky zásobám. Horší by bylo, kdyby se nepokoje přemístily i do Alžírska, odkud Itálie dováží až 35 procent plynu.

Pokud se týká investic, Libye má akciové podíly zejména v těch italských podnicích, které operují v Libyi. Jedná se o dvouprocentní podíl ve společnosti Fineccanica a Fiat – obě firmy mají v Libyi závody, jednoprocentní podíl v petrolejářské společnosti Eni, Mediobance svěřila 500 milionů dolarů na různé investice a je tu také 7,5procentní podíl v bance Unikredit. Právě kvůli rostoucímu podílu libyjského fondu akcionáři přinutily ředitele Profuma k odchodu. Dále se jedná osedm procent v Juventusu, která ale nikoho příliš neznepokojují.

Itálie je v pořadí pouze třetím investorem v Libyi, ale jedná se o mnohamilionové investice, jejichž další osud je velmi nejistý.

Vědunka Lunardi, Pavel Novák, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme