Italská stráž zadržela loď pomáhající migrantům ve Středozemním moři. Chyběly jí záchranné prostředky

Italská pobřežní stráž v pátek zadržela loď německé nevládní organizace Sea-Eye, která pomáhá migrantům, kteří ztroskotají ve Středozemním moři. Důvodem zastavení plavidla je nerespektování bezpečnostních předpisů, loď nemá záchranné prostředky pro dostatečný počet lidí, uvádí v sobotu zveřejněná zpráva pobřežní stráže. Ta bude loď držet v přístavu na Sicílii, dokud majitel nedostatky nenapraví, píše AFP.

Palermo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď zařízená jako nemocnice nuceně zakotvila v italském Palermu poté, co v přístavu Pozzallo taktéž na Sicílii vyložila 415 migrantů a strávila na moři povinnou karanténu (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Inspekce odhalila závady technického charakteru, které by mohly ohrozit nejen bezpečnost posádky, ale také osob, které byly nebo by v budoucnu mohly být zachráněny na palubě tohoto plavidla,“ cituje zprávu pobřežní stráže AFP.

Loď zařízená jako nemocnice nuceně zakotvila v italském Palermu poté, co v přístavu Pozzallo taktéž na Sicílii vyložila 415 migrantů a strávila na moři povinnou karanténu.

Více než 500 migrantů opustilo provizorní tábor v Calais. Uzavření nařídil ministr vnitra

Číst článek

Italské úřady posádce vytýkají, že v případě nehody by měla záchranné prostředky jen pro 27 lidí.

Se zásahem italských úřadů nesouhlasí německý provozovatel lodi Sea-Eye 4. Úřady podle něj opakovaně zasahují proti lodím zachraňujícím tonoucí migranty a vytýkají jim chybějící certifikace pro humanitární práci.

„Náš kapitán splnil svou povinnost záchrany na moři naprosto vzorně. (...) Státy Evropské unie by se tím mohly inspirovat,“ uvedl ředitel Sea-Eye Gorden Isler.

Itálie je jednou z hlavních vstupních bran migrantů do Evropy. Nejčastěji jsou z Tuniska a Libye.

Od letošního ledna k italským břehům připlulo 15 tisíc migrantů, zhruba třikrát více než za stejné období loňského roku, dodává AFP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme