Podezřelí z hospodářské špionáže. Na žádost USA italská policie zatkla ruského manažera Koršuva

Italská policie na neapolském letišti na žádost USA zadržela ruského manažera Alexandra Koršunova, který je podezřelý z hospodářské špionáže. Oznámila to ve čtvrtek ruská média s odvoláním na informaci italských vyšetřovatelů. Zatčení v Rusku známého manažera ve čtvrtek kritizoval prezident Vladimir Putin, který incident označil za projev „nekalé hospodářské soutěže“.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

List Vedomosti napsal, že Spojené státy ho viní z krádeže technických informací firmy General Electric, které údajně Rusko využilo při vývoji leteckých motorů. (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Sedmapadesátiletý Koršunov je šéfem obchodní divize Spojené strojírenské společnosti (ODK), která je dceřinou firmou obřího ruského státního konglomerátu Rostěch (Rostec). Zadržen byl v pondělí po příletu z Moskvy.

Ruská kontrarozvědka poslala vědce Roskosmosu do domácího vězení. Podezřívá ho ze špionáže

Číst článek

List Vedomosti napsal, že Spojené státy ho viní z krádeže technických informací firmy General Electric, které údajně Rusko využilo při vývoji leteckých motorů.

Zadržení Koršunova ve čtvrtek v projevu na ekonomickém fóru ve Vladivostoku kritizoval prezident Putin.

„Obvinili ho z krádeže nějakých tajemství. Máme konzultační dohodu s jednou italskou firmou, je to komerční kontrakt, běžná praxe. Teď naši američtí partneři tvrdí, že bylo něco ukradeno,“ prohlásil ruský prezident a dodal, že jde o projev „nekalé soutěže“.

Rusko opakovaně tvrdě kritizuje Spojené státy za zatýkání ruských občanů v třetích zemích, podobnou praxi označuje za únos. Známými případy jsou obchodník se zbraněmi Viktor But zadržený na žádost USA v Thajsku, pilot Konstantin Jarošenko zatčený v Libérii, nebo také Jevgenij Nikulin, kterého Spojeným státům loni na jaře vydala česká justice.

Podle listu Vedomosti má italský soud posoudit žádost USA o vydání Koršunova ještě tento týden. Ruské velvyslanectví zadrženému poskytuje právní pomoc.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme