Itálii čeká hlasování v referendech, například k výstavbě jaderných elektráren

Italští voliči mohou hlasovat o čtyřech referendech dnes do 15 hodin. Vyjádří se tak ke dvěma otázkám týkajících se privatizace distribuční sítě vody a zejména k výstavbě jaderných elektráren v Itálii. Už včera účast voličů překročila 40 procent. Potřeba je 50 procent a jeden hlas. Uznání platnosti výsledků je tedy na dosah ruky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italové mohou ještě dnes hlasovat o čtyřech referendech

Italové mohou ještě dnes hlasovat o čtyřech referendech | Zdroj: Reuters

K urnám přišli především voliči, kteří jsou proti jaderným elektrárnám. Zejména zelení včera obcházeli pláže a vybízeli lidi, aby nezapomněli a šli hlasovat.

Včerejší účast byla neobvykle vysoká - třetí nejvyšší v historii referend v Itálii. Levicová opozice přeměnila referenda na další test vlády Silvia Berlusconiho. Mnozí představitelé pravého středu prohlásili, že tato 4 referenda jsou pouhým plýtváním státních peněz a vyzvali své stoupence, aby k volebním urnám vůbec nešli, pro opozici tedy vysoká účast signalizuje, že Silvio Berlusconi ztrácí podporu voličů a měl by podat demisi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědunka Lunardi.mp3

Hlavní je referendum o jaderných elektrárnách. Očekává se, že zvítězí ne jádru, stejně jako před 25 lety, kdy se v Itálii konalo stejné referendum krátce po Černobylské tragédii. Tehdy se zastavily dvě jaderné elektrárny, které Itálie měla a výstavba třetí. Výsledkem bylo, že Itálie platila a platí o 30 procent dráž elektřinu a je zcela závislá na dovozu plynu, ropy nebo elektřiny.

Před asi dvěma roky Berlusconiho vláda rozhodla, že je nutné několik jaderných elektráren postavit. Po rozhodnutí se začalo vybírat vhodné místo pro výstavbu, což ve velmi seizmické Itálii není jednoduché. Elektrárny měla dodat Francie. Vláda projekt ale kvůli událostem ve Fukušimě zastavila. Referendum je v podstatě zbytečné.

Další dvě referenda se týkají pitné vody. Iniciátoři prohlašují, že je třeba zabránit privatizaci vody. Nejedná se ale přímo o privatizaci vody, ale o eventuální vstup privátních subjektů do komunálních společností, které mají v gesci distribuční síť vody.

Komunální správy nemají dostatek finančních prostředků na udržování distribuční sítě a v Itálii se ztrácí ve zrezavělých trubkách a potrubí 40 procent vody. Situaci měl napravit vstup soukromých podniků do správy s patřičnými kapitály. Zákon dokonce schválila před 5 lety levicová vláda Romana Prodiho a teď levice žádá jeho zrušení referendem. Podle italských podnikatelů se jedná o skok nazpět o 20 let.

Čtvrté referendum se týká takzvané legitimní překážky. Zákon byl okleštěn nejvyšším soudem a prakticky pouze soudce rozhoduje o tom, jestli uzná jako oprávněnou omluvu premiéra nebo nikoli.

Vědunka Lunardi, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme