Itálii spadne satelit - zatím se neví kde

Itálie varovala úřady 39 zemí před nebezpečím, které by pro ně mohl znamenat pád italského satelitu, pokud by se zřítil na jejich území. Satelit BeppoSAX byl vyřazen z provozu loni, jeho pád se předpokládá během následujících 48 hodin, vědci ale zatím nejsou schopni předpovědět, kam přesně dopadne. Družice vážící 1400 kilogramů by měla spadnout někde v rovníkovém pásmu zahrnujícím především území Brazílie, Kolumbie, Indonésie, Malajsie a Konga.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Satelitní anténa z dálky | Foto: Jan Rosenauer

Italská vesmírná agentura, která družici provozovala, nicméně předpokládá, že trosky tělesa by měly nejspíš skončit někde ve vodách oceánu. BeppoSAX se má již v atmosféře kontrolovaně roztříštit zhruba na 140 menších částí, na zemský povrch se má dostat jen zbytek o hmotnosti asi 700 kilogramů. Právě tato část znamená pro uvedené pásmo případné nebezpečí. Předem však není podle vědců možné odhadnout, o jak velké nebezpečí by mohlo jít.

Brazílie již minulý týden oznámila, že družice by mohla skončit v amazonském deštném pralese - podle Italů to je však velmi předčasné tvrzení.

BeppoSAX byl vyslán do vesmíru v roce 1996 s úkolem monitorovat vesmírnou radiaci.

Markéta Kaclová, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme