Itálii zasáhla vlna extrémních teplot, zemi sužují i požáry a zvýšené hodnoty ozonu

Čtvrteční letní počasí potrápilo velkou část Itálie. Téměř ve 30 městech platil nejvyšší stupeň varování před 40stupňovými teplotami, severně od Neapole se vyšplhala pocitová teplota na 54 stupňů Celsia. Zemi trápí i horkem způsobené požáry a zvýšená koncentrace ozonu.

Řím Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mnozí lidé využili římské fontány k příjemnému ochlazení

Mnozí lidé využili římské fontány k příjemnému ochlazení | Zdroj: Reuters

Reálná teplota v městečku Grazzanise severně od Neapole činila 34 stupňů Celsia. Italské vojenské letectvo však pocitovou teplotu, která bere v potaz také vlhkost vzduchu, stanovilo o 20 stupňů výše. Čtvrteční padesátistupňová vedra cítili také ve Ferraře, v Guidonii nedaleko Říma či v Rimini.

Španělsko zasáhla extrémní vedra. Teploty překračují 40 stupňů Celsia

Číst článek

Extrémní sucho a horko opět vyvolalo řadu požárů. Ten v obci Sant'Omero zřejmě zabil 79letou ženu. Její tělo se našlo v poli poblíž jejího domu, kde plameny zničily dva hektary zemědělské půdy. Hořelo také v Toskánsku, což si vyžádalo několikahodinové uzavření pobřežní silnice.

Teploty kolem 40 stupňů panovaly na většině italského území a ve 26 městech platil nejvyšší stupeň varování ministerstva zdravotnictví. Pohotovostní oddělení italských nemocnic zaznamenala 15% nárůst počtu pacientů oproti posledním dnům. Ochlazení přitom podle meteorologů nastane nejdříve na začátku příštího týdne.

Italy v těchto dnech kromě vysokých teplot trápí také nadměrný výskyt ozonu ve vzduchu. Limit 180 mikrogramů na metr krychlový byl překročen na některých místech v centrální Itálii a také v severním regionu Lombardie, kde koncentrace ozonu přesáhla i kritickou hodnotu 240 mikrogramů na metr krychlový. Zvýšený obsah ozonu v ovzduší dráždí oči, dýchací ústrojí a způsobuje bolesti hlavy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme