Italka, kterou lékaři odpojili od přístrojů, po 17 letech v kómatu zemřela

Na klinice v Udine večer zemřela Eluana Englarová. I přes snahu italské vlády a církve jí lékaři nezačali znovu podávat umělou výživu. Sedmatřicetiletou ženu, která byla po autonehodě 17 let v kómatu, na soudní příkaz odpojili lékaři od přístrojů v pátek. V Itálii to bylo poprvé, kdy soud umožnil člověku zemřít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eluana Englarová | Zdroj: ČTK

Italská veřejnost případ s napětím sledovala, neboť o něm vedou spory zastánci práva na důstojnou smrt, proti nimž stojí katolická církev spolu s pravicovými politiky.

Teď je zřejmé, že kromě vlády a katolických kruhů všichni, včetně inspektorů ministerstva zdravotnictví, policistů a krajské inspekce, kteří ještě dnes hledali neregulérnosti na klinice v Udine, měli před očima závažnost stavu Eluany Englarové.

Podnět k tomu, aby Eluana mohla skonat, dali její rodiče s tvrzením, že jejich dcera si to přála. Koncem minulého roku otec vyhrál letitý boj, když soud lékařům umožnil tento krok učinit. Podle ošetřujících lékařů měla pacientka rozsáhle poškozený mozek a její zdravotní stav byl nezvratný.

Italský Senát pozastavil schvalování nového zákona, který absolutně zakazuje přerušení umělé výživy hydratace a tím přerušení léčby, i když je beznadějná. Touto normou chtěla vláda Silvia Berlusconiho vyplnit právní vakuum, o které se nynější postup lékařů opíral. V úterý parlament rozhodne, zda ve schvalování sporného zákona pokračovat, nebo vypracovat nový.

Vědunka Lunardi, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme