Italové jdou k referendu o jádru, vodě a Berlusconim

Jen pár dní po německém ne jaderné energii o ní rozhodují Italové. Dvoudenní referendum ale bude i testem popularity Silvia Berlusconiho. A možná po hlasování budeme i premiéra vídat v soudních síních podstatně častěji než je tomu dosud.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italové demonstrovali v Římě proti Berlusconiho snahám o změnu zákonů, které by ho chránily před procesy

Italové demonstrovali v Římě proti Berlusconiho snahám o změnu zákonů, které by ho chránily před procesy | Zdroj: ČTK

V Itálii začíná právě dnes referendum o několika otázkách. Italové se tak vyjádří k budoucnosti jaderné energetiky v zemi, k hospodaření s vodou a k zákonu, který zatím umožňuje ministrům neúčastnit se soudů, které se jich týkají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Lubice Bergmanové

Zatím totiž platí, že pokud ministry či premiéra v době konání soudu zaneprazdňují vládní úkoly, nemusí k soudu zkrátka přijít. Zákon byl fakticky ušit na míru Berlusconimu, který figuruje jako obžalovaný hned v několika procesech.

Ohledně vody budou Italové pak odpovídat na otázky, jestli chtějí zrušit normu, podle které je "voda zboží". A by se na prodeji vody přestalo vydělávalo.

Jádro, či alternativa?

Největší pozornost ale vzbuzuje vzhledem k nedávné katastrofě v japonské Fukušimě referendum o jaderné energetice. Italská vláda před třemi lety rozhodla o obnovení výroby energie z jádra, která byla pozastavena po referendu v roce 1987.

„Teď by vláda chtěla koupit francouzskou technologii. Mluví se o výstavbě čtyř jaderných elektráren třetí generace, jenže se ještě neví kde. Jsou to ty samé, které se staví ve Francii a Finsku, ale mají velké problémy a zatím ještě žádná z nich není v Evropě v provozu,“ říká Marko, mladý Ital, který v Benátkách před svým informačním stánkem vyzývá, aby Italové v referendu řekli jaderné energii ne. Navíc, jak dodává, je prý podle něj proto spousta důvodů, .

„Jsou tu ekonomické důvody. Není pravda, že je to nejlevnější technologie, taky proto, že zastavené elektrárny ještě nejsou demontované, což bude stát spoustu peněz. A ani nevíme, kde by nové elektrárny měly stát. I ty staré elektrárny se nacházejí v provizorních lokalitách, nejsou to místa, kde by mohly stát nebezpečné reaktory třetí generace. Pak je tady otázka ochrany zdraví. Nejde jen o možné havárie, ale i při běžném provozu nesmí ohrozit zdraví lidí v okolí. A samozřejmě jsou tady obavy z havárií, z toho co se stalo v Japonsku a v Černobylu,“ pokračuje Marko.

„Jsou tady alternativní energie, už teď s jejich využitím počítá řada států - slunce, voda, vítr, je třeba zaměřit se tímto směrem,“ dodává.

S Markem ale nesouhlasí například Maria, která se do hovoru přidala. Podle ní sice Fukušima vyvolala vlnu obav, na druhou stranu ještě stále chybí argumenty, proč jadernou energii zrušit.

Podle průzkumů je ale velká většina Italů proti jaderné energetice.

Lubica Bergmanová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme