Italové protestovali generální stávkou proti reformním plánům vlády Mattea Renziho

Jedenáct zraněných policistů a několik zadržených. S takovou bilancí skončila osmihodinová generální stávka v Itálii. Lidem vadí plánované reformy premiéra Mattea Renziho, který chce změnit trh práce. Pro firmy by mělo být snadnější propouštět zaměstnance.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stávkující odmítají reformy premiéra Mattea Renziho

Stávkující odmítají reformy premiéra Mattea Renziho | Zdroj: Reuters

Demonstranti se sešli v padesáti městech po celé Itálii. V Miláněa Turíně se střetli s policií. Ta musela zasáhnout proti dvaceti studentům, kteří v kostýmech Santa Klause přelezli zábrany u radnice a po policistech házeli láhve.

"Chceme práci a nemůžeme ji dostat, když nebudeme mít žádná práva. Chceme, aby se na pracovním trhu zacházelo se všemi stejně. Kradou nám demokracii a s ní i naši důstojnost," řekl jeden z protestujících.

Přehrát

00:00 / 00:00

O důvodech generální stávky i jejím průběhu mluvil spolupracovník ČRo v Itálii Josef Kašpar

V Itálii je rekordní nezaměstnanost. Podle odborů ale plánované změny situaci nezlepší. Renziho vláda tvrdí, že reformy tvorbu pracovních míst podpoří.

Média dnes upozorňovala na to, že italské odbory takto silně vůbec poprvé protestují proti levicové vládě. „Říká se, že do stávky se zapojilo 70 procent členů odborů,“ uvedl spolupracovník českého rozhlasu v Itálii Josef Kašpar. Celkovou účast odhadl na 300 tisíc lidí.

Odbory se obávají oslabení svého vlivu

Jak poznamenal, stávka má politický rozměr. Odbory se obávají, že přijdou o svůj vliv v hospodářské politice. Přitom stále roste schodek státního rozpočtu.

„Dnes se pohybuje v rozmezí 130 procent vůči hrubému domácímu produktu a říká se, že pokud by měl stoupnout až na 140 procent, byl by problém hospodářství udržet.“

Josef Kašpar také připomněl také velmi vysokou nezaměstnanost mladých lidí, která vyšplhala k 42 procentům.

Premiér Renzi chce své plány přes odpor odborů v parlamentu prosadit. "Otázka není, zda ustoupí odborům, ale zda se nakonec v italském parlamentu proti němu nakonec nevzbouří levé křídlo jeho vlastní strany,“ dodal Josef Kašpar.

Protestů v Římě se účastnily tisíce lidí | Foto: Reuters

Italské odbory stávkují. Nefungují úřady a školy, omezena je také doprava

Číst článek

mkp, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme