Italové půjdou v dubnu k předčasným volbám

Itálii čekají předčasné parlamentní volby. Prezident Giorgio Napolitano spolu s odstupujícím premiérem Romanem Prodim podepsal dekret, kterým rozpustil parlament a vyhlásil předčasné volby. O přesném datu voleb následně rozhodl odstupující kabinet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Giorgio Napolitano | Zdroj: ČTK

"Byl jsem nucen rozpustit parlament vzhledem k tomu, že konzultace o vytvoření nové vlády nepřinesly kladný výsledek," řekl prezident Italské republiky Napolitano. Vyjádřil pak politování nad tím, že se vládě nepodařilo zreformovat volební zákon, k čemuž ji naléhavě nabádal už rok.

Odstupující vláda poté vyhlásila předčasné volby na 13. a 14. dubna. Odstupující premiér Romano Prodi oznámil, že nebude v těchto volbách kandidovat na křeslo předsedy kabinetu.

Politická krize v zemi vypukla 24. ledna. Prodiho vláda levého středu tehdy v Senátu těsně neprošla hlasováním o důvěře a podala demisi. Prezident Napolitano následně požádal šéfa horní parlamentní komory Franka Mariniho, aby se pokusil sestavit přechodnou vládu. Včera ale byl nucen konstatovat, že při konzultacích o řešení krize se většina politických sil vyjádřila pro předčasné volby.

Vědunka Lunardi, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme