Italové rozhodují, jestli ve vládě chtějí zpátky Berlusconiho

Ve tři hodiny odpoledne se v Itálii uzavřou volební místnosti. Ještě dnes by mělo být známo, zda dvoudenní předčasné volby vynesou k moci pravicové uskupení Lid svobody pod vedením Silvia Berlusconiho nebo středolevou Demokratickou stranu bývalého římského starosty Waltra Veltroniho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na centrum Říma | Foto: cs.wikipedia.org

Kromě parlamentu volí někteří Italové, hlavně ti v menších městech, také své komunální zastupitele a Římané rovněž nového starostu. S proklamovaným všeobecným rozhořčením z politiky zatím nekoresponduje zájem o volby. Jenom včera hlasovalo přes šedesát procent oprávěných voličů.

V předvolebních průzkumech těsně vedl veterán italské politiky Silvio Berlusconi, který usiluje o třetí období v čele vlády. K posilování jeho preferencí přispěly neúspěchy předešlé vlády socialisty Romana Prodiho, která padla kvůli rozporům mezi koaličními partnery.

Ani nová levicově orientovaná formace někdejšího komunisty Waltra Veltroniho ale není bez šance, její preference se těsně před volbami dotahovaly na pravici. Největšími problémy jihoevropské země jsou stagnující ekonomika, vleklý boj s mafií, neschopnost Neapole a dalších měst zpracovávat odpadky nebo dlouhodobá krizi státních aeroliní Al Italia.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme