Italové rozhodují o budoucnosti země i premiéra Berlusconiho

Za značného zájmu obyvatel Apeninského poloostrova probíhají v Itálii dvoudenní parlamentní volby. Svůj hlas odevzdali také hlavní rivalové Silvio Berlusconi a Romano Prodi. Naděje na vítězství měli oba lídři podle průzkumů vyrovnané. Nejen Itálie si proto klade otázku, zda se podaří dosavadnímu premiérovi Berlusconimu svůj post obhájit, nebo Italové nakonec dají zelenou levicovému kabinetu vedenému Prodim.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silvio Berlusconi

Silvio Berlusconi | Zdroj: ČTK

Přibližně 47 milionů voličů rozhoduje o složení 630 křesel v parlamentu a 315 místech v senátu. Vůbec poprvé se může do hlasování zapojit 3,5 milionu Italů žijících v zahraničí.

O přízeň obyvatel Apeninského poloostrova se ucházejí dvě široké a poměrně nesourodé koalice. Poslední průzkumy mírně favorizovaly levicové uskupení Jednota Romana Prodiho, který šel do voleb s heslem Vrátíme Itálii prosperitu.

V řadách Berlusconiho Domu Svobody najdeme kromě jeho strany Vzhůru Itálie tradičního partnera Národní spojenectví ministra zahraničí Gianfranca Finiho, ale i neofašistické strany z nichž jednu vede vnučka bývalého diktátora Alessandra Mussoliniová.

Oba lídři v posledních projevech sršeli sebejistotou a přesvědčením, že zvítězí. Šance Silvia Berlusconiho na opětovné zvolení nicméně snižuje špatná hospodářská situace v Itálii a skutečnost, že jeho kabinet za uplynulých pět let nepřikročil ke slibovaným ekonomickým reformám.

Berlusconi ve snaze odvrátit porážku změnil volební pravidla. Itálie se tak po 12 letech vrátila k poměrnému volebnímu systému, kvůli němuž se poválečné vlády střídaly v průměru po roce. Za posledních 60 let existovaly jen čtyři kabinety, které vydržely déle než dva roky. Dosavadním rekordmanem je právě Berlusconi.

Většina italských listů ovšem soudí, že volby výrazné změny nepřinesou. Souboj Silvia Berlusconiho a Romana Prodiho je soubojem politiků na prahu sedmdesátky, kteří nemají podle místních expertů čím překvapit. Ani jedna z koalic nedává ve svých programech jasnou odpověď na to, jak chce zemi ze stávající krize vyvést.

Mnozí voliči mají navíc pocit, že politikům nejde o dobro země, ale o jejich vlastní prospěch. "Programy jsou důležité, ale problém je, že vítězové je málokdy naplní. Vždy je snadnější něco kritizovat než to poté realizovat. Letos je velmi obtížné si vybrat stranu, kterou by člověk mohl volit," říká žena středního věku.

Majitelka nedaleké kavárny také soudí, že program je důležitý. "Ale hlavně jsme viděli, co Berlusconi za poslední roky udělal. Nic. Mnoho slibů a to bylo všechno. Jako obyvatelka Itálie musím volit Prodiho." Šéfa středolevého uskupení bude volit i studentka milánské univerzity: "Vláda měla teď pět let na to, aby něco dokázala. Myslím, že přišel čas na změnu, je čas vyzkoušet opačnou frakci."

Zda podobný názor nakonec převáží, to se ukáže až zítra po patnácté hodině, kdy se volební místnosti uzavřou a budou zveřejněny první odhady.

Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme