Italové rozhodují o novém složení parlamentu, výsledek je nejistý

V Itálii začaly ostře sledované parlamentní volby. Výsledek je velmi nejistý. Evropská unie se obává, že nebude možné vytvořit pevnou vládu, schopnou vyvést Itálii ze současné krize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr italského Hnutí Pěti hvězd, komik Beppe Grillo | Zdroj: Reuters

Italové nepamatují tak absurdní předvolební kampaň. Staříci italské politiky se přeměnili na neposedné výrostky. Hýřili stupidním vtipkováním, osobními urážkami a těžko splnitelnými sliby.

Mario Monti, odstupující premiér, kterého byrokraté Evropské unie přinutili k vytvoření nové strany – Občanské společnosti - reagoval na neúspěch předpovídaný průzkumy mínění urážkami na adresu voličů, kteří ho nechtějí volit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O parlamentních volbách v Itálii informuje tamní spolupracovnice ČRo Vědunka Lunardi

Silvio Berlusconi se musel vrátit na politickou scénu chtě nechtě, protože pravý střed se rozpadal, lídr levého středu Bersani nejdříve eliminoval o 20 let mladšího kandidáta na premiérské křeslo a skončil provoláváním: „Jsem syn prostého mechanika" a zdravil sevřenou pěstí.

To vše jen proto, že na politické scéně se objevil nový subjekt - Hnutí Pěti hvězd - založené komikem, ale také schopným politikem Beppe Grillo. Předvolební kampaň hnutí rozjelo bez státních peněz a jen na webu. Hlavním heslem Pěti hvězd je: Všichni staří politici, kteří mají na svědomí současnou krizi, musí pryč z parlamentu.

Během dvou měsíců se hnutí rozrostlo, Grillo zaplnil velká náměstí po celé Itálii a v pátek v Římě si ho přišlo poslechnout přes půl milionu lidí.

Výsledek voleb je velmi nejistý. Rýsuje se vítězství levice. Nová vláda pravděpodobně nebude stabilní. To znepokojuje Evropskou unii i USA. Ale zejména je znepokojuje, že všechny hlavní politické síly, kromě strany Maria Montiho, hodlají znovu vyjednávat podmínky pro setrvání Itálie v eurozóně. Nejostřejší v této otázce je Beppe Grillo:

„Mají z nás strach, a oprávněně, protože my bude znovu vyjednávat o všech zemědělských dohodách, o rybářství, o naší měně ... budeme znovu jednat o všem,“ hřímal Grillo.

Hnutí Pěti hvězd bude požadovat referendum o euru. A bude-li skutečně třetí nejsilnější silou v parlamentu, ostatní strany musí jen doufat, že se jim podaří přetáhnout na svou stranu poslance a senátory Beppe Grilla, což se ostatně nedá vyloučit. Snadné převlékání kabátů není tradicí jen v Itálii.

Vědunka Lunardi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme