Italové rozhodují v referendu o osudu zákona o umělém oplodnění

Italové rozhodují o zrušení zákona o umělém oplodnění. Ten například omezuje dárcovství spermií a vajíček. Diskuse před hlasováním byla mimořádně ostrá. Dokonce i papež Benedikt XVI. nepřímo podpořil italské biskupy, kteří s přísným zákonem souhlasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řím | Foto: europa.eu.int

Referendum rozdělilo na dva tábory italské politické i vědecké kruhy, samotnou vládu a také katolickou církev, která je jedním z hlavních aktérů v tomto referendu, požadujícím zrušení restriktivního zákona o umělém oplodnění. Tento zákon připisuje sotva vzniklému zárodku právo osoby. Zakazuje oplodnění spermiemi dárce, experimentaci s kmenovými buňkami embryonálního původu i například genetickou analýzu zárodku před implantací do dělohy, která jinak umožňuje vyloučit zárodky s genetickými vadami.

Pro zrušení zákona budou hlasovat zejména ženy, ale také několik ministrů současné vlády i mnozí katolíci. V Itálii se však musí referenda zúčastnit více jak 50 procent voličů, aby mohlo být uznáno za platné. K volebním urnám by se tak mělo dostavit téměř 25 miliónů voličů, ale o tak vysoké účasti se pochybuje.

Vědunka Lunardi, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme