Italové rozhodují v referendu o osudu zákona o umělém oplodnění

Italové rozhodují o zrušení zákona o umělém oplodnění. Ten například omezuje dárcovství spermií a vajíček. Diskuse před hlasováním byla mimořádně ostrá. Dokonce i papež Benedikt XVI. nepřímo podpořil italské biskupy, kteří s přísným zákonem souhlasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řím | Foto: europa.eu.int

Referendum rozdělilo na dva tábory italské politické i vědecké kruhy, samotnou vládu a také katolickou církev, která je jedním z hlavních aktérů v tomto referendu, požadujícím zrušení restriktivního zákona o umělém oplodnění. Tento zákon připisuje sotva vzniklému zárodku právo osoby. Zakazuje oplodnění spermiemi dárce, experimentaci s kmenovými buňkami embryonálního původu i například genetickou analýzu zárodku před implantací do dělohy, která jinak umožňuje vyloučit zárodky s genetickými vadami.

Pro zrušení zákona budou hlasovat zejména ženy, ale také několik ministrů současné vlády i mnozí katolíci. V Itálii se však musí referenda zúčastnit více jak 50 procent voličů, aby mohlo být uznáno za platné. K volebním urnám by se tak mělo dostavit téměř 25 miliónů voličů, ale o tak vysoké účasti se pochybuje.

Vědunka Lunardi, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme