Italové schválili misi do Libanonu, německá účast bude mít humanitární charakter

Italská vláda dnes dopoledne na mimořádném zasedání schválila účast Itálie na mírové síle OSN UNIFIL v Libanonu. Rozhodnutí vlády odsouhlasila také zahraniční a branná komise poslanecké sněmovny. V parlamentu ale opozice bude rozhodovat až podle koncepce mise, na které se Organizace spojených národů ještě nedohodla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romano Prodi

Romano Prodi | Foto: AFP

Italský premiér Romano Prodi stanovil dvě podmínky pro italskou účast na mezinárodní misi OSN v Libanonu. "Za prvé: Organizace spojených národů musí jasně definovat operativní podmínky a strategii a za druhé: Hizballáh musí schválit rezoluci 1701 a dislokaci mnohonárodní síly OSN," řekl Prodi.

Ani ministr zahraničí D´Alema a ministr obrany Parisi, kteří informovali obranné a zahraniční komise obou sněmoven italského parlamentu, neskrývali, že se jedná o složitou a riskantní misi. Ale Itálie se cítí povinna odpovědět kladně na výzvy Organizace spojených národů.

Schválení mise v parlamentu není zcela jisté. Opozice požaduje, aby úkoly mise zahrnovaly také odzbrojení Hizballáhu, což premiér Prodi vyloučil s tím, že tento úkol Organizace spojených národů přenechává výhradně libanonské armádě.

Němci pošlou šest velkých letadel

O vyslání mírových jednotek do Libanonu se jedná také v Německu. Jeho příspěvek k zajištění míru na Blízkém východě bude mít zprvu jen humanitární charakter. To je výrazně méně, než se původně myslelo. Bejrút už oznámil, že přijímá nabídku Berlína na poskytnutí šesti obřích dopravních letadel.

Čtyři stroje by měly pendlovat mezi Bejrútem a jordánským Ammánem a dopravovat nejrůznější zásoby. Dva obří airbusy by pak měly z Německa přivážet humanitární pomoc. Pravděpodobné je i vyslání nemocniční lodi k libanonským břehům.

Poslancům zahraničního výboru i výboru pro obranu se ale nelíbila představa vlády, že by loď doprovázela německá válečná fregata. Ve hře je také případné vyslání speciálního námořního svazu, který by bránil pašování zbraní do regionu. O tom by ale podle ministra obrany Junga musel rozhodnout Spolkový sněm a opozice už dala jednoznačně najevo, že se jí tahle myšlenka nezamlouvá.

Stále se také mluví o tom, že by na pomoc svým libanonským kolegům mohli přijet němečtí policisté. Ti by každopádně nestřežili syrskou hranici, ale mohli by například sloužit na bejrútském letišti. O konečné podobě německého příspěvku se má rozhodnout v příštích dnech.

Vědunka Lunardi, Jiří Hošek, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme