Italové zřejmě vydávali obyčejné oleje za extra panenské. Prodávají se i v Česku

Někteří velcí producenti italských olivových olejů podle testů kvality klamali spotřebitele. Píše o tom deník The Telegraph. Sedm známých značek prodávalo obyčejné oleje jako extra panenské, i přes to, že podmínky kvality nesplňovaly. Případem se teď zabývá italská prokuratura.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

olivový olej | Foto: Fotobanka Freeimages

Italští výrobci své spotřebitele údajně klamali tak, že obyčejné olivové oleje prodávali jako extra panenské, tedy v nejvyšší kvalitě a nejvyšší cenové kategorii.

Úřady skandál neberou na lehkou váhu. Případem se zabývá italská prokuratura a výrobcům může hrozit obvinění z podvodu. Ministr zemědělství Maurizio Martina zdůraznil, že vyšetřování je klíčové pro ochranu spotřebitelů i ostatních poctivých producentů olivových olejů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klamali italští výrobci olivových olejů spotřebitele? Zjišťovala Marie Machytková, českou stopu vysvětlil Radoslav Pospíchal ze SZPI

Italští odborníci zkoumali oleje celkem od dvaceti značek, devět z nich podmínky kvality nesplňovalo a právě sedm výrobců patří v tomto potravinářském odvětví za velmi uznávané.

Kauzu už sledují i odborníci v Česku. Některé z olejů se totiž běžně prodávají i v tuzemských obchodních řetězcích. Podle deníku The Telegraph jde například o výrobce Bertolli, Santa Sabina nebo Primmadonna.

Podle Radoslava Pospíchala ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce se kvalita olejů zkoumá pravidelně v průběhu celého roku.

Extra panenský olej má na rozdíl od ostatních olivových olejů odlišný způsob výroby, který například nezahrnuje žádné chemikálie, zahřívání nebo průmyslové rafinování. To vše pak ovlivňuje výslednou chuť.

„Ať už jde o jejich zdravotní nezávadnost, jakost, odpovídající kvalitu. Výsledky kontrol jsou nám potom nápomocné například k posouzení, zda označení olejů na etiketě odpovídá skutečnému stavu a charakteristikám výrobku,“ upřesnil Pospíchal.

V minulém roce provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce speciální kontrolní akci zaměřenou na extra panenské a panenské olivové oleje od zahraničních výrobců.

„V rámci této akce nevyhověly tři oleje španělských producentů, jeden olej italského a jeden olej mexického producenta,“ dodal Pospíchal.

Marie Machytková, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme