Italská chce šetřit. Začne ve státní správě

Italové nechtějí následovat Řeky. Vláda premiéra Silvia Berlusconiho proto schválila plán úsporných opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silvio Berlusconi | Foto: G8 Website (ANSA)

Do roku 2012 chce vláda ušetřit celkem 24 miliard eur. Nejvíce škrtů plánuje vládní kabinet zejména ve státní správě.

Právě platy státních zaměstnanců by měly být podle návrhu zmrazeny na 3 – 4 roky. Konkrétně se jedná o platy vysoce postavených úředníků, generálů nebo manažerů státních firem, které překročí 80 tisíc eur ročně. Ty budou sníženy až o 5 procent, u platů nad 130 tisíc eur dojde ke snížení v o 10 procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Italský vládní úsporný balíček. Téma pro tamní spolupracovnici ČRo Vědunku Lunardi.

V rámci rozpočtu pak dostanou o 10 procent méně i všechna ministerstva s výjimkou ministerstva vnitra a obrany.

Návrh rovněž počítá s tím, že 13 miliard eur by měly ušetřit kraje a komunální správy.

Berlusconiho kabinet hodlá navýšit především příjmové části státního rozpočtu. Hodlá zefektivnit boj s korupcí, chce zamezit daňovým únikům a lépe potírat hospodářskou kriminalitu. Rovněž se počítá se zavedením nového daňového plnění v podobě vyšší daně z příjmu vrcholných manažerů.

Plán naráží především na odpor italské levice a části odborů, které dokonce požadují zvýšení počtu státních zaměstnanců o dalších 700 tisíc. Dvě ze tří odborových organizací by nicméně měly avizovaný návrh podpořit. Plánu už vyjádřili podporu přední italští průmyslníci a Svaz obchodníků, rovněž pak centristé současné opozice.

Plán by nemusel narazit ani u italské veřejnosti, jelikož většina Italů si uvědomuje nastalou vážnost ekonomické situace státu. Státní zaměstnanci mají navíc oproti soukromému sektoru nadstandardní platy a jistou práci, což je pro jejich valnou část nejdůležitější.

Vědunka Lunardi, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme