Mafiáni nejsou křesťané. Ve svých duších nosí smrt a uctívají ďábla, prohlásil papež

Papež František vzkázal členům mafie v Itálii, z nichž mnozí chodí do kostela a otevřeně uctívají boha, že se nemohou nazývat křesťany, protože „ve svých duších nosí smrt“. V průběhu své pravidelné audience to pontifik řekl desítkám tisíc lidí na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu.

Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František | Foto: Stefano Rellandin | Zdroj: Reuters

„Pro příklad nemusíme chodit daleko. Přemýšlejme o tom, co se děje přímo zde doma v Itálii,“ vzkázal František.

Slova směřovaná konkrétně k mafii pronesl, když obecně mluvil o „falešných křesťanech“, kteří jsou morálně zkažení, ačkoliv se tváří jako počestní a spravedliví.

Kokain, obchod s lidmi, praní špinavých peněz. 'Ndranghetu u nás může leccos zajímat, říká expert

Číst článek

„A co takzvaní křesťanští mafiáni? Nemají v sobě nic křesťanského. Nazývají se křesťany, ale ve svých duších nosí smrt, kterou způsobují ostatním,“ kritizoval papež.

Zbožní mafiáni 

Reuters v tomto kontextu navazuje shrnutím momentální situace v Itálii. Mnoho členů skupin místního organizovaného zločinu, jako například sicilské Cosa Nostry nebo kalábrijské 'Ndranghety, se považuje za součást náboženské skupiny připomínající sektu.

Tito kriminálníci se zejména v menších městech na jihu Apeninského poloostrova účastní katolických obřadů, pravidelně navštěvují kostely a v některých případech jim prý při páchání trestné činnosti dokonce pomáhají i duchovní. Článek pro ilustraci popisuje případ, který se stal v roce 2014.

Město Oppido Mamertina v Kalábrii se tehdy dostalo do hlavních zpráv médií. Místní obyvatelé se účastnili tradičního náboženského procesí, při němž nesli sochu Panny Marie. V průběhu průvodu se lidé odklonili od své trasy a prošli kolem domu místního mafiánského bosse, který byl nemocný.

Před jeho sídlem dav zastavil, mírně naklonil sochu bohorodičky, až se zdálo, že se sklání nebo pokleká. To vše měl být výraz respektu k šéfovi mafiánského klanu.

Sami sebe exkomunikují 

Když papež František letos oblast Kalábrie navštívil, obvinil členy organizovaných zločineckých skupin z „uctívání a vzývání ďábla“.

'Silná víra mi pomohla zbavit se bolesti.' Filipínští radikálové se přibíjeli na kříž

Číst článek

A dodal, že členové mafiánských struktur sami sebe svými činy exkomunikují z církve. A při svém nejnovějším prohlášení na Svatopetrském náměstí pontifik vyzval věřící, ať se za mafiány modlí, aby „se bůh dotknul jejich duší“.

V roce 1993 papež Jan Pavel II. tvrdě varoval členy sicilské mafiánské organizace Cosa Nostra, že „jednoho dne budou čelit Boží spravedlnosti“. Zločinecká skupina na to reagovala o několik měsíců později bombovými útoky proti několika kostelům v Římě, včetně Lateránské baziliky, která je papežským kostelem z titulu jeho funkce římského biskupa.

V uplynulých letech kalábrijská 'Ndrangheta předstihla organizaci Cosa Nostra a stala se nejobávanější a nejbohatší zločineckou skupinou v Itálii. Většina jejích peněz pochází z obchodování s drogami a své aktivity rozšířila do celého světa, popisuje Reuters.

Thomas Kulidakis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme