Italská města zakážou kvůli smogu vjezd některým automobilům do centra

Silný automobilový provoz a atmosférické podmínky zvýšily v Itálii úroveň polétavého prachu a oxidu dusičitého nad stanovené limity. Italská města se proto chystají zakázat vjezd některým automobilům. Například v Římě se klíčem k tomu, jaké auto smí a nesmí do centra hlavního města, stanou poznávací značky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brána Porta Pia, jeden ze vstupů do Říma, hlavního města tehdejšího Papežského státu. Jejím dobytím byl v září 1870 definitivně završen proces sjednocení Itálie | Foto: Michaela Krčmová

Ve stanovený den mohou do centra, nejedná se ale jen o historické centrum, nýbrž o mnohem větší část města zabírající i první periferní čtvrti, pouze auta, jejichž poznávací značka končí na liché číslo a v následující den zákazu zas auta končící na sudé číslo. Výjimkou jsou auta E 5 - ta mohou do Říma s jakoukoliv značkou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O omezení automobilové dopravy v italských městech mluvila v Odpoledním Radiožurnálu spolupracovnice ČRo Vědunka Lunardi

Takové omezení provozu, které obyvatelé Říma znají z minulosti, situaci pomáhá, ale jen částečně.

Městská policie dodržování zákazu kontroluje jen velmi laxně, málo nebo vůbec ne. Římané si na to také velmi stěžují, ale moc se nemění - je více těch, kteří upřednostňují automobil. A tak se čeká na déšť, který by pročistil vzduch.

Nejbližší omezení provozu na lichá čísla čeká Řím ve čtvrtek 1. prosince a sudá čísla na pátek 2. prosince. Podobné omezování provozu se chystá i v menších městech Latia.

Římané ale mají raději takzvané ekologické neděle bez automobilů v centru, kdy se velká část centra přemění prakticky na pěší zónu.

Vědunka Lunardi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme