Italská města zakazují pyrotechniku. Kvůli bezpečnosti i zvířatům

Benátky by se mohly vyhnout tomu, že úklidové čety budou muset uklízet hromadu použitých petard a dělbuchů. Letošní oslavy konce nového roku totiž budou bez domácí pyrotechniky. Město je kvůli bezpečnosti zakázalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ohňostroj | Foto: Ladislav Bába

V Benátkách zakázaly veškerou pyrotechniku kromě slavnostního velkého ohňostroje pořádaného městem. Itálie každoročně na Nový rok počítá stovky raněných domácí pyrotechnikou. Loni jich bylo téměř 500 a jeden člověk přišel o život.

I když se na prodeji domácích ohňostrojů odrazila krize, kromě legální pyrotechniky lidé často nakupují také tu nelegální a nebezpečnou. Nerozumně ji pak zapalují i v davu lidí na náměstích, kde se oslavuje.

Za porušení zákazu mohou policisté udělit pokutu 150 eur. A to dokonce i v případě, že najdou rachejtli ukratou v kapse.

Kromě bezpečnosti lidí jde i o ochranu domácích zvířat – každý rok údajně přijde o život na 5000 koček a psů. Umírají většinou na infarkt ze strachu.

Podobně jako Benátky zakazují pyrotechniku i další italská města – například Turín, Bergamo, Siena, Modena Palermo, Pesaro, Senigalia, Ancona a další. Zákaz bude platit většinou v historických centrech, kde se nejčastěji slaví v ulicích.

V Miláně odůvodnili zákaz také smogem – kouř z pyrotechniky totiž zhoršuje ovzduší. Florencie vydala jen doporučení k omezení hluku, Řím se ještě rozhoduje. Někde, jako v malé obci Calalco u Belluna, je použít pyrotechniky dovoleno pouze do tři čtvrtě na jednu, pak už musí nastat klid.

Každý rok v Itálii policie zabavuje tuny nelegální pyrotechniky. Nejvíce se jí prodává a také zabavuje v Neapoli. Neapolský starosta se obrátil na občany s apelem, aby byli opatrní. V Neapoli za posledních pět let domácí pyrotechnika napáchala velké škody: tři lidé přišli o život a šest jich bylo dokonce při oslavách zraněno střelnou zbraní.

Pokud se týká zabavování nelegální pyrotechniky, tak například jen v Římě bylo včera zabaveno jeden a půl tuny nelegálního materiálu, v Neapoli čtyři tuny. Letos se dostaly na nelegální trh také velmi nebezpečné kusy, které v okruhu 200 metrů zničí, co se dá.

Vědunka Lunardi, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme